V sobotu po zádušní mši v pražské katedrále sv. Víta poděkovala za rozloučení i jeho dcera Anna Karolína, které se říká Lila, která se během své řeči v Lucerna dojala téměř k slzám. „Děkuji všem, kdo přišli do katedrály, před ni nebo na koncert. Celá zkušenost v Praze je pro mě nádherná a úchvatná. Lidé ve sněhu řadí, aby se rozloučili s mým otcem," řekla roztřeseným hlasem Schwarzenbergová.

Obřad na Orlíku, nedaleko stejnojmenného panství, v gotické hrobce rodiny trval necelé dvě hodiny, automobily se zvanými hosty se sem sjely před polednem. Novináři je viděli odjíždět kolem půl druhé odpoledne.

Hostem Táborských setkání v roce 2012  se stal tehdejší ministr zahraničí ČR a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg navštívil před lety i Tábor. Zavzpomínejte s Deníkem

Bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř Václava Havla a příslušník jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů Karel Schwarzenberg zemřel 12. listopadu ve vídeňské nemocnici ve věku 85 let, v neděli by oslavil 86. narozeniny, proto pozůstalí zvolili právě tento den.

Sobotní zádušní mše se uskutečnila se státními poctami, kromě politiků a zástupců šlechty, ji navštívily i osobnosti z různých oborů, například Bolek Polívka, Anna Geislerová, Dana Drábová, Olga Sommerová, Jitka Čvančarová (ta podle přání knížete zpívala i hymnu), Václav Marhoul a dálší, následně ostatky v naleštěném pohřebním mercedesu putovaly k hrobce, do zámeckého parku vjížděly za velkého mediálního zájmu v 15.45 hodin. 

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.
Karel Schwarzenberg byl inspirativní člověk se smyslem pro humor

Loni v říjnu měl premiéru v České televizi intimní dokumentární portrét vztahu Karla Schwarzenberga a Lily Schwarzenbergové od Bonton film s názvem: Můj otec, kníže. Tento snímek má 79 minut a dcera Lila je jeho spolurežisérkou. Natáčen byl v průběhu pěti let desítky hodin na místech, která poznamenala život šlechtické rodiny. Praha, Orlík, Vídeň, štýrské Murau, tam všude se mísilo soukromí se zásadními dějinnými okamžiky dvacátého století.

Mše za knížete se uskuteční u nás i v zahraničí v těchto termínech:

9. ledna v rakouském Murau

11. ledna v německém městě Schwarzenberg

16. ledna v Sedlci u Kutné Hory

17. ledna v Orlíku nad Vltavou

18. ledna v Českém Krumlově.

Tato významná postava české politiky a diplomatiky, celým jménem Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu, se narodila 10. prosince 1937 v Praze do šlechtické rodiny Schwarzenbergů. V průběhu své dlouhé kariéry zastával řadu významných funkcí. Nejvíce se proslavil jako předseda politické strany TOP 09 a ministr zahraničí České republiky. Zemřel v sobotu 11. listopadu ve vídeňské nemocnici v kruhu svých nejbližších.