Účastníci setkání sběratelů pivovarských suvenýrů si své kousky vzájemně vyměňují, ale i prodávají. Sám pořadatel akce je už téměř 30 let sběratelem pivního skla, kterému doma vyčlenil celou jednu místnost. Ke sběratelství ho přivedla náhoda. "Byli jsme tehdy na Ohři na vodě a popíjeli v hospodě. Vzal jsem si s sebou nedopitý půllitr a když jsem pak chtěl ráno vrátit, stánek byl zavřený. Snažil jsem se sklo vrátit opakovaně, ale nepodařilo se mi to, a tak jsem si půllitr sebral. A takhle to vlastně začalo," povyprávěl o svých začátcích organizátor burzy Václav Topinka.

Doma má téměř pět tisícovek kusů pivního skla. "Snažím se, abych měl z každého pivovaru sklenici s logem. Vzácností je například ručně malovaná sklenice plzeňského pivovaru, kterých bylo asi jen sedm kusů. Sbírám pouze české pivovary, ale mám například i sklenici z Tchaj-wanu i Barmy a manželčina kamarádka mi přivezla pivní plechovku z Nepálu, která byla ve výšce asi pět tisíc metrů, kam s ní vystoupala," pochlubil se sběratel Václav Topinka.

Nově dostavěný úsek D4 u Skalky.
Dostavba D4 startuje naplno. Cestu z Písku do Prahy zpomalí dopravní omezení

Pravidelným návštěvníkem pivovarské burzy je známý sběratel českých známek z Písku Jiří Strouhal. "Jsem tady už minimálně po čtyřicáté, je to tradice. Známky sbírám od malička, chodil jsem do klubu mladých pionýrů filatelistů. Nejstarší známku mám z roku 1918, což byly vůbec první československé známky," podotkl filatelista Jiří Strouhal.

Burza pivovarských suvenýrů se v Písku koná vždy dvakrát do roka. Další letošní akce bude v písecké kulturním domě 17. prosince.