Pro lesní zaměstnance to ale často znamená omezování v práci. „Většina lidí jde do lesa, aby tu příjemně strávila volný čas a řeklo by se, že nemusí spěchat. Ale stává se, že skupinka turistů nebo cyklistů nedokáže počkat ani pět minut, než se naloží dřevo u cesty. Nervózně gestikulují, nadávají a pak se rozjedou pod naloženou kládou a ani je nenapadne, že je to nebezpečné,“ vysvětlil jednatel Lesů města Písku Václav Zámečník situaci, se kterou se potýkají zaměstnanci.

Naštěstí to bývají spíš výjimky. Většina lidí se v lese chová, jak má. Po některých návštěvnících ale zůstává v lese nepořádek. Ten většinou uklízeli pracovníci, které Lesy města Písku zaměstnávali ve spolupráci s úřadem práce. „Obešli turistické stezky, okraje lesů, okolí řeky, posbírali odpadky a vysekali místa kolem laviček. Fungovalo to dobře a na lese to bylo znát,“ vysvětlil Václav Zámečník.

V posledních letech ale nezaměstnaných ubývá a programy na podporu zaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaných z úřadu práce ubývají. Není jisté, zda někoho od úřadu práce letos dostanou. „Přihlásili jsme se i do programu, kdy měli ti, co jsou na sociálních dávkách, odpracovat dvacet hodin za týden a dostali by o tisíc korun víc, ale nepřišel vůbec nikdo. Nikoho to nemotivuje,“ konstatoval Václav Zámečník.

Dodal, že si vzhledem k ekonomické situaci, kdy klesá cena dřeva a minimální mzdy rostou, nemohou další zaměstnance jen na úklid lesa dovolit.