„Návštěvníci uvidí věci, které třeba ještě neviděli. Hokej, fotbal nebo volejbal zná každý, ale vrcholový závod profesionálních hasičů mnozí neznají. Je na co se těšit, některé týmy jsou opravdu dobré," říká v rozhovoru pro náš Deník krajský ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Lubomír Bureš.

Mistrovství ČR v požárním sportu je vyvrcholením celoročních příprav, s jakými ambicemi vstupují do závodu Jihočeši?
Rádi bychom se pohybovali někde ve středu výsledkové listiny, kam podle mého názoru patříme. Některé disciplíny máme slabší, jiné silnější. Požární sport je hodně o kolektivních disciplínách, je to 
i technická záležitost. Může selhat technika i člověk, myslím, že taktika ne, protože jak jste správně řekl, tu trénujeme celoročně. Vedoucí našeho sportovního družstva by chtěl být na pátém až sedmém místě, pokud se to podaří, budeme na vrcholu našeho blaha.

Určitě nepatříme mezi horké favority, ale nikdy jsme 
se nepohybovali na konci výsledkové listiny. Viděl bych to 
na zlatý střed, páté místo je reálně asi to nejlepší, ve které bychom mohli doufat.

Jakým způsobem se rozhodlo 
o pořádání mistrovství na jihu Čech, bylo to losem nebo jste 
se o organizaci ucházeli sami?
Mistrovství jsou vždy krajskou záležitostí, takže cykluje mezi jednotlivými kraji. Dělí se to na mistrovství republiky v požárním sportu, mistrovství republiky ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel a TFA (z anglického „Toughest Firefighter Alive", volně přeloženo jako „Nejtvrdší hasič přežívá").

Kalendář soutěží se dělá 
na několik let dopředu a teoreticky by to na nás mělo vyjít jednou za 14 let. Tak to ale není, mistrovství se k nám vrací po 11 letech. Je to ale v úplně pozměněné podobě, protože teprve posledních několik let se mistrovství dělají společně s dobrovolnými hasiči, tehdy to ještě bylo záležitostí pouze profesionálů. Organizačně to bylo značně jednodušší.

Poprvé po 11 letech děláme takto velký sportovní svátek. Není to losem, je to na základě dohody. O pořádání závodu víme asi čtyři roky. Samotnou přípravu jsme zahájili v listopadu loňského roku.

Jak náročná je organizace tak velkého závodu? Co bylo z vašeho pohledu nejsložitější?
Organizace mistrovství republiky je náročná hned z několika pohledů. Tím prvním je finanční zabezpečení celé akce. Bude zde hodně lidí 
a techniky, musíme zajistit vše, co s tím souvisí včetně propagace a podobně. Na závodišti budou velkoplošné obrazovky, kamery a další vybavení, které je dnes už standardem. Finanční zabezpečení je pro nás velkou výzvou. Peníze se nám podařilo sehnat, ale nebylo to nic jednoduchého. Chceme, aby se tu všem líbilo a tak bychom rádi udělali mistrovství jiné, než bylo v posledních letech.

Ať už jde o doprovodné programy nebo průběh samotného závodu nástupem počínaje. To je organizačně hodně náročné, bude se zde pohybovat kolem 1200 až 1300 lidí, chceme, aby všichni závodníci 
i návštěvníci odjížděli nadšení.

V jaké fázi jsou teď začátkem května přípravy?
Přípravy jsou na konci. Jestliže se příští měsíc ozve první výstřel z pistole, který odstartuje výstup na věž, my už musíme finišovat. Máme nasmlouvané všechny partnery, objednané věci, organizačně už je všechno připravené. Nyní už ladíme pouze to, jaké pozveme hosty, jak budou vypadat detaily.

Jak už to u podobných záležitostí bývá, máte vše připravené a těsně před začátkem začnou vyskakovat čertíci 
v podobě problémů, které musíme rychle vyřešit. Akce určitě proběhne zdárně, ale myslím, že jazyk budeme mít vyplazený ještě odpoledne před závodem (smích).

Jen za profesionální hasiče se mistrovství zúčastní 16 týmů, další družstva budou mít dobrovolní hasiči. Kolik lidí z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje bude tvořit realizační tým?
Realizační tým je strukturovaný, sestavili jsme si skupiny a každá se stará o něco. 
O ubytování, stravování, logistiku a dopravu ke stadionu, techniku a podobně. Každý vedoucí skupiny si sestavuje vlastní tým. Někteří lidé jsou do příprav zahrnuti už 
od listopadu, jiní pracují nárazově. Celkově je to většina příslušníků krajského ředitelství, odhadem kolem 40 lidí.

Při losování pořadí soutěžících týmů jste získali poslední místo, platí zde „to nejlepší nakonec"?
Když jsem vylosoval pořadí na poradě krajských ředitelů, nevěděl jsem, zda mám být rád, nebo nerad. Byl jsem nervózní, tak jsem zavolal vedoucímu našeho sportovního družstva. Když jsme zjistili, že patnáctku má Plzeňský kraj, který určitě patří mezi horké favority na stupně vítězů, tak jsme rádi. Je lepší běžet s někým, kdo je tahoun, a ne se pořád ohlížet za sebe. Věřím, že nás Plzeňáci potáhnou a výsledek bude o to lepší. Takže 16 je pro nás šťastným číslem.

Závodníci budou po dobu mistrovství ubytováni na vysokoškolských kolejích, jakým způsobem budete zajišťovat jejich dopravu na závodiště v centru?
Na kolejích bude bydlet přes 600 účastníků, profesionálů i dobrovolníků. Není možné udělat jeden svoz, takže všichni se budou dopravovat vlastními prostředky. Profesionální hasiči určitě budou mít autobusy, dobrovolní hasiči většinou mají mikrobusy nebo nějaké dodávky. Pohyb po městě určitě bude, kyvadlovou dopravu nezajišťujeme, postaráme se jen o to, aby účastníci měli kde zaparkovat. Samozřejmě 
se nedopravují jen lidé, ale 
i technika.

Jakým způsobem se dotkne mistrovství života obyvatel Budějovic, budou například nějaká dopravní omezení?
Lidí se to dotkne dvěma způsoby. Tím prvním je, že je zde po dlouhých letech pořádáno mistrovství ČR v nějakém sportu. Sice je to požární sport, ale ten má zde hodně fanoušků. Bude to tedy sportovní i kulturně-společenské vyžití, návštěvníci uvidí věci, které třeba ještě neviděli.

Hokej, fotbal nebo volejbal zná každý, ale vrcholový závod profesionálních hasičů mnozí neznají. Je na co se těšit, některé týmy jsou opravdu dobré. Vstupné na sportovní svátek není žádné, takže jak na výstaviště, tak na Sokolský ostrov mohou lidé přicházet zdarma. Takže to je dotknutí v dobrém slova smyslu. Co se týká omezení, tak jen 
na sobotu a neděli zavíráme Sokolský ostrov pro automobilovou dopravu. Jak zadní, tak přední příjezd k plovárně bude uzavřený. Nezavíráme cyklostezku, bude jen osazena značkami „Cyklisto sesedni 
z kola", protože budeme navážet materiál na soutěž.

Dopravní omezení nechystáme, krom toho, že budeme parkovat autobusy na náplavce, ale tam je stejně zákaz vjezdu. Cyklostezka kolem náplavky bude otevřená. Pouze při nějakém větším přesunu sportovců jsme domluveni s městskou i státní policií, že nám pomohou při chvilkové regulaci dopravy, abychom při přesunu někde neblokovali provoz.

Co bychom mohli zmínit z doprovodného programu?
Doprovodný program je určený zejména sportovcům 
a hostům. Sportovci mají výhodu, že o víkendu se sportuje na Sokolském ostrově, když bude hezky, zprostředkovali jsme jim koupání na letní plovárně. Na sobotní večer primárně pro sportovce, technickou četu a rozhodčí pořádáme u vysokoškolských kolejí rockový koncert, který by měl být večerní odměnou 
za dvoudenní snažení. Koncert bude přístupný i pro veřejnost, vstupné je volné.

V pátek 27. června bude 
na výstavišti doprovodná výstava hasičské techniky, k vidění budou třeba dekontaminační stany, lodě, auta a podobně. Měla by tam být historická technika a ve stánku rakouských kolegů bude prezentována naše vzájemná spolupráce.

Část mistrovství se uskuteční na výstavišti, část na Sokolském ostrově. Co bude kde 
k vidění?
Na výstavišti se zahajuje 
ve 13 hodin a začíná se výstupem do čtvrtého patra cvičné věže. Této disciplíny se nezúčastní všichni závodníci, 
převážně tam budou jen profesionálové. Věž se bude stavět už od pondělí, i stavba samotná bude pro návštěvníky výstaviště hodně zajímavá. 
V pátek v 17.30 hodin je na výstavišti slavnostní nástup.
Na stadionu TJ Sokol se v sobotu poběží 100 metrů s překážkami a štafeta 4 x 100 metrů. V neděli tam bude k vidění prestižní královská disciplína, požární útok.

V této disciplíně se toho může hodně pokazit, ale také získat. Stejně tak tam bude ukončení a slavnostní vyhlášení výsledků.

Jakým způsobem se budou závodníci i veřejnost dozvídat průběžné výsledky?
Byli bychom rádi, kdyby návštěvníci přišli a viděli průběžné výsledky sami. Jinak máme připravený informační servis, který bude jak na facebookovém profilu, tak na speciálních webových stránkách www.mrps2014.cz. Přímý přenos bude přenášet hasičská televize Fire Tv, takže je možné sledovat ho na internetu (www.firetv.cz) třeba i někde na dovolené.