Od začátku prázdnin se někteří lidé pohybují po Písku na růžových kolech. Jedno jejich stanoviště je i u veřejných záchodků nedaleko děkanského kostela. „Lidé je používají, všimla jsem si, že si je tady někdo půjčoval. Předtím jich tu bylo pět a teď jsou tu jen dvě,“ okomentovala Jaroslava Tesařová.

Jak to funguje Kola je možné si půjčit přes mobilní aplikaci nebo prostřednictvím sms zprávy. Využívat je mohou místní i turisté. Vyzvednou si kolo na některém z míst ve městě a na dohodnutém místě ho vrátí.

Jedná se o takzvaná kola ke sdílení, na která uzavřelo město Písek smlouvus jejich provozovatelem společností Rekola. „Ve smlouvě jsme stanovili, že na růžových kolech mohou lidé jezdit ve vnitřním městě, tedy na Budějovickém, Pražském a Václavském předměstí a na Hradiště. Nemohou ale na nich jezdit do Smrkovic ani do Semic,“ vysvětlil cyklokoordinátor města Písku Petr Jelínek.

Je tu zapůjčených šedesát kol. Nemají však přesná stanoviště. Lidé si je mohou půjčit prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu, kde se i dozví, kde kola jsou. Jedná se o placenou službu.