Hrejkovice nebudou první obcí z Písecka, která se zapojí do projektu Pošta Partner a bude provozovat místní pobočku pošty. Zastupitelé to ve středu jednomyslně odmítli s tím, že o to obec v současné době zájem nemá.

Diskuze zastupitelů se točila kolem financí. Shodli se na tom, že to bude pro obec prodělečné. „Nebude se to rentovat," podotkla starostka Hana Kašparová. Argumentovala tím, že základní provize je sedm tisíc korun, navíc by obec přišla o nájem 2,5 tisíce měsíčně, který dostává. Pošta se nachází v obecních prostorách.

Podle zástupce pošty Miroslava Štěpána je základní myšlenkou projektu to, že souběžně budou fungovat dvě a více činností. Lidé by si na poštu přišli vyřídit i další záležitosti, třeba zaplatit poplatky.

Místostarosta Jaromír Halíř zdůraznil, že je lepší počkat. „Za půl roku, za rok z toho budou celorepublikové výstupy – co to stojí, co se do toho dává," vysvětlil. Starostka dodala, že Svaz měst a obcí ČR s poštou jedná a chce vyjednat lepší podmínky.

Česká pošta nyní nabídne provozování pobočky komerčním subjektům. Případný zájemce musí dodržet minimální počet otevíracích hodin, ale může si je určit podle svého. To by podle zastupitelky Marie Třískové neměl být problém. „Nikdo nebude otvírat poštu v časech, kdy tam nikdo chodit nebude," řekla. 


Zástupce pošty ubezpečil, že o pobočku lidé nepřijdou, ani kdyby o ni neměl zájem komerční subjekt.

Místní pošta je otevřena každý všední den dopoledne, ve středu ještě odpoledne.