Král rybníků na Třeboňsku se loví od pátku 13. října do neděle 15. října 2023. Jindřichohradecká policie tu plánuje posílit hlídky. „Policistům z Třeboně budou s náporem návštěvníků a s tím spojenými komplikacemi v silniční dopravě vypomáhat dopravní policisté z Jindřichova Hradce a z Českých Budějovic a také policisté ze Speciálního oddělení dohledu Čechy," vypočítává policejní mluvčí Věra Mžiková. „Občany, kteří plánují výlov rybníka navštívit, žádáme o respektování pokynů policistů, dopravního značení a pokynů pořadatelské služby," dodává.

Potřeba je podle ní počítat se změnami na silnicích. „Komunikace v okolí rybníka budou dočasně jednosměrné. Příjezd povede jako každý rok po trase ve směru od Třeboně, za železničním přejezdem řidiči odbočí vpravo na obec Lužnice, kde místo vjezdu k výlovu rybníka bude označeno poutačem. Výjezd vede na hlavní tah a obec Přeseka," vysvětluje chystaná opatření.

První den výlovu Rožmberka přilákal davy lidí.
Rybáři chystají výlov krále českých rybníků. Čekají, zda se ukáže i obr Standa

Patří k nim i pravidla pro parkování. „Je zajištěno na placeném parkovišti. Platí přísný zákaz parkování vozidel na přilehlých polích, lesních cestách či jinde," upozorňuje s tím, že je třeba brát ohled na bezpečný průjezd ostatních vozidel, zvláště pak na to, aby se tu v případě potřeby mohla bez potíží pohybovat vozidla záchranných složek.

Ani příjezdem a zaparkováním na patřičných místech by ale starost návštěvníků neměla končit. „Policie apeluje na všechny majitele automobilů, aby svá vozidla při parkování řádně zabezpečili a tím tak snížili riziko možného vykradení. Neméně důležité je dodržovat několik pravidel, které výrazně minimalizují riziko.

Stačí mít pouze na paměti, že auto není trezor a dodržovat pár zásad:

- nenechávejte na sedadlech kabelky, kufříky, notebooky ani doklady nebo peněženky
- nenechávejte v kabině auta mobilní telefony, navigace ani jiné osobní věci
- zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí
- při opuštění vozidla pečlivě zkontrolujte, jestli jsou všechna okna zavřená a vozidlo uzamčené

I letos se na výlovu Rožmberka očekává rekordní návštěvnost. „Je třeba si tedy uvědomit, že toto místo může být velkým lákadlem pro zloděje. Důvod to má jediný, zloději mají možnost okamžitě zmizet v davu a pátrání po nich je tak velmi obtížné. Okradení se navíc o krádeži dozví většinou až při placení, když nemohou najít peněženku," popisuje Věra Mžiková scénář, který nikdo nechce zažít.

Doporučení policie:

- tašky či batohy, ve kterých máme peníze nebo jiné cennosti, nenosíme na zádech
- nepouštíme své věci z dohledu
- díváme se kolem sebe a jsme obezřetní