Muzeum romské kultury zprovozní svou novou pobočku v Letech na Písecku 12. května. Ještě před tím se však chystá slavnostní otevření za účasti politiků a dalších hostů. To se bude konat v úterý 23. dubna odpoledne. Dorazit by měli mimo jiné premiér Petr Fiala spolu s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským a ministrem kultury Martinem Baxou.

Na programu budou proslovy hostů, hudební vystoupení a samozřejmě symbolické otevření památníku přestřihnutím pásky.

Železniční přejezd na Putimské Vysoké se bude opravovat.
Železniční přejezd na Putimské Vysoké se bude opravovat. Řidiče čeká objížďka

Veřejnost pak může Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách poprvé navštívit v neděli 12. května, tedy ve stejný den, kdy se u nouzového pohřebiště v bezprostřední blízkosti památníku koná tradiční pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů. Návštěvníci pietního aktu tak budou moci podle informací památníku absolvovat prohlídky areálu včetně obou jeho expozic.

Památník v Letech se veřejnosti otevře v květnu.Památník v Letech se veřejnosti otevře v květnu.Zdroj: Archiv památníku

Od tohoto dne pak bude památník otevřen vždy od čtvrtka do neděle v čase od 10 do 17 hodin.

Ideou budovaného památníku je důstojně připomínat památku vězněných, informovat a vzdělávat o dění před a během II. světové války i o dopadu nacistické genocidy na romskou komunitu v českých zemích, jak před časem pro Deník uvedla tisková mluvčí Muzeum romské kultury Karolina Spielmannová. „To vše prostřednictvím stálé expozice umístěné v návštěvnickém centru a také skrze venkovní Stezku paměti," dodala.

O pozemek v průmyslové zóně má zájem společnost Primoco UAV SE specializující se na vývoj a výrobu dronů.
Pozemek v průmyslové zóně by mohl získat výrobce dronů. Nabídka se líbila nejvíc

Areál vepřína v Letech odkoupil stát v roce 2018 za 450 milionů korun od firmy Agpi, která zde chovala 13 tisíc prasat. Od té doby ho včetně sousední kulturní památky Lety spravuje Muzeum romské kultury. Demolice vepřína začala v létě 2022 a vyšla na deset milionů korun. Po zbourání původních objektů začala výstavba památníku za více než sto milionů korun. Ten měl být původně zpřístupněn v únoru, nicméně termín se posunul na jaro. Do budoucna jsou v plánu další úpravy areálu.