Na pondělní návrat školáků se chystá také písecká Základní škola Josefa Kajetána Tyla, která v současné době funguje jen pro děti rodičů, pracujících v integrovaném záchranném systému. „Rotace už tady byla, takže si myslím, že ji zvládneme. V současné době jsme dostali do datových schránek pokyny, které studujeme,“ poznamenal Pavel Koc, ředitel této základní školy. Strach z testování dětí prý nemá. „Kantory testujeme již teď. Děti se budou testovat vždy v pondělí a ve čtvrtek, bude to za přítomnosti paní učitelky i asistentky. Umožníme také přítomnost rodičům, kteří budou mít zájem,“ dodal. Někteří rodiče školáků s testováním svých dětí nesouhlasí a plánují je do školy raději neposílat. „I pro děti, které zůstanou doma v týdnu bez distanční výuky, se budeme snažit zajistit všechny potřebné materiály. Zatím jsme ale žádnou nevoli rodičů kvůli testování nezaznamenali,“ dodal ředitel Pavel Koc.

Smrk ze starého sídliště padl.
Patřil mezi pamětníky milevského sídliště. Dnes už na něj místní jen vzpomínají

Rotační výuku má přichystanou i Základní škola Edvarda Beneše. „Co část budovy, to jedna třída. Třída vedle bude volná a děti tam budou moci být o přestávkách. Ta jejich se mezi tím vydezinfikuje a vyvětrá,“ vysvětlil ředitel Filip Rádr. Dětem už podle něj škola chybí. „Určitě to bude mít následky. Všude ve světě šlo, aby školy zůstaly otevřené,“ řekl. Při základní škole Edvarda Beneše funguje také mateřská škola, kde už probíhá testování učitelek. Testování školáků se proto ředitel nebojí. „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy natočilo zajímavé instruktážní video, které uklidnilo i mého devítiletého syna. Opravdu je to výtěr jen na kraji a nemělo by to být nijak náročné,“ vysvětlil Filip Rádr a dodal, že žáci, které rodiče kvůli testování do školy nepošlou, nebudou mít úlevy. „Na tyto děti bude pohlíženo jako na děti nepřítomné ve škole. Podklady sice dostanou, ale nepočítáme pro ně se speciálními on-line hodinami.“

Od 12. dubna se, kromě prvních stupňů základních škol, vrátí také předškoláci do mateřských škol, a to ve skupinách maximálně po patnácti dětech.