Zastupitelstvo města Písku ve čtvrtek 3. října projednalo investice do vodních ploch, a to jak hotové, tak i připravované. Největší rozruch vzbudilo chystané vybudování dvou retenčních nádrží na Jehnědském potoce u osady Mlaka, proti kterému protestuje skupina místních. Jak už Deník informoval, začátkem týdne se v Klukách konalo veřejné jednání na toto téma. Odpůrci poukazovali především na to, že potok je vyschlý a nebude moct nádrže napájet, že zde žijí chránění živočichové či že stavba naruší ráz krajiny.

Město má však vydané stavební povolení a může se opřít o kladná stanoviska odboru životního prostředí, lesů i Agentury ochrany přírody a krajiny. „Území vysychá a my se proti tomu snažíme bojovat,“ podotkl místostarosta Písku Ondřej Veselý.

Na stranu odpůrců se postavil Pirát Martin Brož: „Není třeba stavět nádrže, stačil by mokřad.“ Tomu oponoval zastupitel a velitel píseckých dobrovolných hasičů Lukáš Nebes. „Z mokřadu si vodu nevezmeme, kdyby hořelo,“ upozornil na fakt, že v lokalitě není žádná vodní plocha.

Vybudování nádrží podpořila většina zastupitelů a záměr schválila. Sedmnáct obyvatel Kluk však už před časem podalo odvolání, a tak se ještě k věci musí vyjádřit kraj. Rozhodnutí by mělo padnout do konce roku.

Lokalita spadá do katastru Kluk, nicméně dotčené pozemky na okraji Píseckých hor patří městu Písek.

Vodní díla mají sloužit k zadržování vody v krajině a bojovat tak se suchem.