Starosta Jaroslav Němejc (Sdružení nezávislých kandidátů), který byl poslední rok v pracovní neschopnosti, složil funkci 
a následovali ho i ostatní zastupitelé z kandidátky.

„Rozhodli jsme se tímto krokem umožnit vypsání nových voleb do zastupitelstva. Domníváme se, že jsou nejlepším řešením současné neutěšené situace," uvedli v prohlášení Vladimír Drye, Jan Varnuška a Michaela Šefránková, kteří zůstali v zastupitelstvu jako poslední ze Sdružení nezávislých kandidátů.

Střídání v ražickém zastupitelstvu začalo už loni na podzim, kdy odstoupil Josef Šefránek. „Důvody všichni dobře znají. Nesouhlasím se současným vedením a hospodařením obce a nemíním se na tom podílet," podotkl tehdy Josef Šefránek. Na jeho „křesle" se poté střídali náhradníci, kteří postupně rezignovali, až žádní nezbyli. Tři poslední zastupitelé odstoupili po rezignaci Jaroslava Němejce. „Nenašli jsme jiné řešení. Komunikace s vedením obce nebyla dobrá, 
i když jsme se snažili. Občas už to ani nebylo v mezích slušnosti," konstatoval Vladimír Drye.

Místostarostka Ražic Gabriela Smolová (SNK Obec lidem), která v současné době vede obec, to vidí jinak. „Byl to promyšlený krok. Čekali, až odstoupí starosta, a pak rezignovali i ostatní. Když jde někdo na kandidátku, měl by se k tomu postavit čelem, 
i když dojde na lámání chleba," řekla Gabriela Smolová, která je momentálně jediným statutárním zástupcem obce. „Nemůžu ale nic dělat. Žádné dotace, žádný prodej pozemků, nic," dodala.

Ražické zastupitelstvo má devět členů. V komunálních volbách 
v roce 2014 získalo Sdružení nezávislých kandidátů pět mandátů a funkci starosty a SNK Obec lidem čtyři a funkci místostarosty.

Nejbližší možný termín nových voleb je 16. července. „Záleží, jestli se to stihne. Podala jsem žádost, ale potvrzený termín zatím nemáme. Bude to hektické, protože 85 dní před termínem musí být na podání kandidátek," konstatovala místostarostka Ražic.

SNK Obec lidem podle jejích slov novou kandidátku určitě mít bude. „Budou tam malé změny, ale dohromady to dáme," potvrdila.

Zda bude znovu kandidovat Sdružení nezávislých kandidátů, zatím není jisté. „Za sebe můžu říct, že o tom teď neuvažuji. Hlavně doufám, že současná situace motivuje a nabudí i jiné lidi, kteří se budou chtít zapojit do dění v obci," dodal Vladimír Drye.

Do voleb v roce 2014 šly 
v Ražicích dvě kandidátní listiny – Sdružení nezávislých kandidátů a SNK Obec lidem.

Mimořádné volby na Písecku:
- Nové volby zažili v červnu 2009, tedy rok a půl před koncem volebního období, ve Veselíčku. Bylo to proto, že odstoupila část zastupitelů. Ti požadovali, aby ve funkci starosty skončil Jaromír Krška, jenž byl odsouzen za zpronevěru.
- V dubnu 2011 měli mimořádné volby také v Orlíku nad Vltavou. I tady odstoupila část zastupitelů.