Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem se konalo v sobotu 9. prosince v Chrámu sv. Víta v Praze. Po skončení zádušní mše odjel pohřební vůz s ostatky knížete na poslední cestu k rodinnému sídlu na Orlíku.

Schwarzenberská hrobka v zámeckém parku na Orlíku, kde si přál být Karel Schwarzenberg pohřben.
Na Orlíku s napětím očekávají příjezd kolony s ostatky Karla Schwarzenberga

Na pohřební vůz s ostatky Karla Schwarzenberga čekali na jedné z možných příjezdových cest novináři a několik dalších lidí. Vůz s rakví tam dorazil v 15.45 hodin. Rodinná hrobka se nachází v zámeckém parku. Na zámku, kde Schwarzenberg trávil dětská léta, stále visí černá vlajka, ta je i na obecním úřadě.

Na knížete přišla zavzpomínat hrstka místních lidí. Ti netrpělivě očekávali příjezd rakve s ostatky a s napětím pak pozorovali průjezd pohřebního mercedesu s policejním doprovodem. „Měli jsme ho rádi, byl to skvělý člověk,“ zmínila žena, která pro něj prý i pracovala. Další starší pár nechtěl svou přítomnost komentovat. „Je to naše soukromá záležitost, nezlobte se,“ omluvili se starší manželé.

Park a všechny vjezdy do něj hlídala security firma, jindy veřejnosti přístupný areál zůstává na přání Schwarzenbergovy rodiny po celý víkend uzavřený. Na to jaký to byl člověk pro Deník zavzpomínala už dopoledne bývalá kronikářka a zastupitelka Hana Lívancová.

Schwarzenberská hrobka v zámeckém parku na Orlíku, kde si přál být Karel Schwarzenberg pohřben.
Na Orlíku s napětím očekávají příjezd kolony s ostatky Karla Schwarzenberga

Ostatky do orlické hrobky uloží pouze v kruhu rodinném, není jisté zda to bude ještě v sobotu večer či až v neděli ráno. Pohřeb v gotické hrobce na Orlíku byl Schwarzenbergovým přáním. V Praze se s ním rozloučilo na tisíc zvaných lidí, mimo jiné český prezident Petr Pavel, slovenská hlava státu Zuzana Čaputová, dvouhodinovou smuteční mši tam zakončilo 34 úderů zvonu Zikmund.

Panství Orlík a hrobka
Na základě zákona č. 229/1991 byl v roce 1992-1993 navrácen Karlu Schwarzenbergovi rozsáhlý historický majetek tzv. „sekundogenitury“ v Čechách na pomezí jihočeského a středočeského kraje (Orlík nad Vltavou) a v blízkosti Kutné Hory (Hraběšín). Jednalo se o více než 10 tisíc ha lesů, na 362 ha rybníků, 454 ha polí, 439 ha luk, 30 ha pastvin a 243 ha ostatní plochy. V severní části zámeckého parku se nachází nyní kompletně opravená soukromá hrobka sekundogenitury rodu Schwarzenbergů. Toto pietní dílo je údajně zmenšenou částečnou kopií schwarzenbergské hrobky u Třeboně. Nachází se zde ostatky význačných osobností rodu, mimo jiné zakladatel sekundogenitury Karel Filip, polní maršálek a vítěz nad Napoleonem u Lipska. Přestože vnitřek není přístupný veřejnosti, rozhodně pohled na toto pietní místo a okolní areál s klidnou atmosférou zaujme. Palouk před hrobkou je plánován k využití pro kulturní akce (operní cyklus Klasika pod hvězdami).