Lísku tureckou zasadili u tenisových kurtů před necelými pěti lety žáci prvního stupně ZŠ Cesta a chodili se o ni starat, pomáhali se zálivkou, aby se strom ujmul. Jejich práce však přišla vniveč, když strom zničil vandal. Podle vedoucího odboru životního prostředí Miloslava Šatry šlo o dobře rostlou lísku, která už založila pěknou korunu a začala na stanovišti prosperovat. „Vandal zcela ukroutil její kmen, až jej zlomil. Strom je nenávratně poškozen a budeme ho muset nahradit novým. Nad takovým projevem vandalismu zůstává rozum stát,“ říká Miloslav Šatra a dodává, že se bohužel nejedná o ojedinělý případ.

„Stezky kolem obou břehů řeky vandaly zřejmě přitahují. Za posledních pár let tu zničili už několik stromů a od začátku tohoto roku několikrát vyvrátili nové betonové odpadkové koše, které sem městské služby umístily loni, protože původní plastové byly každou chvíli vysypané nebo poškozené. Je smutné, že se v našem městě najdou jedinci, kteří mají potřebu ničit,“ povzdechl si.

Děti strom vysadily na podzim roku 2019 v rámci celorepublikové akce Zasaďme Česko. Jak připomněl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň, v Písku se do ní zapojily čtyři základní školy. Jejich žáci tehdy pomohli zasadit 21 stromů. „Jednalo se o velmi pěknou edukativní akci. Žákům jsme přiblížili význam stromů ve městě, jejich důležitou funkci i zásady výsadby. Děti pak mnohdy pomáhaly se zálivkou stromů a některé dokonce pojmenovaly. Vytvořily si tak ke stromům pěkný vztah,“ poznamenal koordinátor.

Další tři stromy se staly cílem zřejmě v noci ze středy na čtvrtek, kdy je poškodil neznámý pachatel. Jde o tři mladé dřeviny rostoucí v Lipové aleji. „Jednu lípu z kořenů úplně vylomil a bude ji třeba nahradit novou. Další dvě násilím vyvrátil, ale ty snad ještě půjdou zachránit,“ uvedl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň. Vandal způsobil škodu za zhruba 60 tisíc korun, proto byl případ nahlášen na Policii ČR pro podezření ze spáchání trestného činu.

Miloslav Šatra připomněl, že jednu z těchto lip poničil neznámý vandal už před několika týdny. „Měla poškozenou kůru, proto jsme ji ošetřili pomocí speciální bandáže, abychom ji zachránili. Neuplynul ani měsíc a strom se stal útokem vandala znovu,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí MÚ Písek. Doplnil, že město investuje nemalé prostředky do nové výsadby a údržby zeleně. „Pak přijde někdo, kdo všechno vynaložené úsilí a finance zničí asi jen proto, aby si dokázal, jakou má sílu. To je nepochopitelné,“ dodal.

Řádění vandalů v Písku bohužel není ničím výjimečným. Před rokem také někdo zlomil mladou lípu v Lipové aleji. V květnu loňského roku pak někdo herbicidem popálil mladý dub uherský v areálu Tenisového klubu Písek a nevratně ho tak poškodil. Případů je v posledních letech daleko víc.