Především během ledna a února bojují ptáci s nedostatkem potravy, a tak je důležité jim pomoci. V první řadě je třeba připravit vhodné a dobře umístěné krmítko. Mělo by být zastřešené, aby se krmení nezmáčelo. Důležité je také uklízet odhozené slupky a nepořádek pod krmítkem. Je to prevence proti hnití a šíření nemocí, jak upozorňuje vedoucí záchranné stanice Libor Šejna. „V Makově každý týden zem pod krmítkem důkladně dezinfikujeme,“ podotkl s tím, že lepší je také nedávat krmítko plné, aby se zbytečně krmení nevyhazovalo ven.

Čáp se dostal do Makova poté, co se chytil na Strakonicku do želez. Nakonec o nohu přišel.
Zachráněný čáp, který se chytil do želez a pak měl protézu, je po smrti

Co je správné menu pro ptactvo? Slunečnice, ořechy, kukuřice, jeřabina a obilí. „Nikdy nekrmte mokrým nebo plesnivým pečivem ani ničím jiným,“ apeluje vedoucí stanice. Pokud do krmítka delší dobu nepřilétá žádný strávník, vysvětlení je podle něj téměř vždy stejné - v blízkosti krmítka loví krahujec obecný.

Makovská záchranná stanice provozuje oblíbené online přenosy už řadu let. Sledují je lidé po celém světě. Aktuálně má celkem tři webkamery, z nichž jedna míří právě na krmítko. V jeho okolí je podle informací stanice možné sledovat celkem 52 druhů zvířat. Jsou jimi různé druhy ptáků jako bažant, červenka, dlask, hýl, kos, sýkory, čápi, volavky, sojka, strakapoud i žluna, ale často se ukáže také veverka nebo srnka.

Krmivo by se ptáčkům nemělo sypat jen tak na podložku, ale vždy do krmítka
Milujete zimní krmítka? Dejte pozor na tři chyby, které mohou ptáky zahubit

Krmítko je přes zimu nejsledovanější ze všech přenosů. V jeden okamžik na něj kouká třeba i 500 lidí. Na jaře pak vystřídá krmítko hnízdění čápů, o což je také obrovský zájem. Makovská stanice je v Čechách zřejmě jediná, která podobné online sledování ptactva zajišťuje. „Záchrana zvířat je jen polovina naší práce. Ta druhá je výchova, a to především dětí. Velice mě těší zpětná vazba, kterou mám například od učitelek ve školce či na prvním stupni základní školy, které se žáky sledují online přenos a učí je rozpoznávat různé druhy ptáků,“ nastiňuje hlavní smysl online přenosů. „Byl bych vážně rád, kdyby šlo oficiální cestou nabídnout to do všech školek v republice a ještě tím zvýšit náš dosah tam, kam má hlavně směřovat,“ doplnil Libor Šejna.

Trvalý provoz záchranné stanice živočichů i samotné zajištění přenosu webkamerou je finančně velmi náročné, proto je možné Makov průběžně finančně podporovat. Veškeré informace najdete na webových stránkách stanice. Do makovského krmítka můžete nahlédnout zde.