Vedení městyse čeká, zda se o psa přihlásí nový zájemce, v Bernarticích neočekávají, že by se ozval původní majitel.

Podle starosty Pavla Souhrady se potýkají s nalezenými psy poměrně často. „Ob měsíc se tady objevuje nějaký pejsek," podotkl starosta.
A jak situace řeší? „Je to věc nalezená, když nám ji někdo předá, tak se o ni máme postarat. Funguje to tak, že psa dáme do kotce, který máme za radnicí, a kdo má chvíli, tak se o něj stará. Já si je občas beru domů a krmím je," popsal starosta.

Dodal, že první, co udělají, je, že se poptávají starostů z okolí, odkud pes na Bernarticko zřejmě přišel. 


Nalezené psy řeší v Bernarticích tak, že dají inzerát, informaci na webové stránky a počkají, zda se někdo ozve. Pokud ne, dají inzerát, že pejska darují.

Doposud vždycky nalezeného psa v Bernarticích, jak se říká, udali. Jednou to sice trvalo půl roku, ale podařilo se. Díky tomu, že se záchytný kotec nachází poblíž školy, pejsky krmí a navštěvují i žáci. Rozhodně tak psi podle starosty nestrádají, občas jsou spíše přejedení.

Nejkratší případy jsou takové, kdy psa chytí ráno a ještě ten den si ho majitelé odvezou. Do Bernartic se například zatoulali psi ze Slabčic, Chrášťan či Bechyně.

Stejný případ jako v Bernarticích nedávno řešili v Kučeři. Tam nalezli zlatého retrívra 19. října. „Majitel ze sousední obce, z Květova, se nám přihlásil hned za dva dny," upřesnil starosta Bohuslav Bartůněk.

V Kučeři se jednalo o ojedinělý případ. „Myslím, že to bylo loni, kdy našli psa, ale nebylo to na našem katastru. Bylo to u Velké a psa si převzala milevská městská policie," řekl starosta.

Pokud by se majitel psa nenašel, tak by Kučeřští předali psa do útulku. „Zatím se majitel vždycky našel," dodal.

Pokaždé se ale majitel nenajde. Psi, kterých se lidé úmyslně bezohledně zbavili, se často objevují kolem orlické přehrady. Asi před třemi lety dostal tehdejší starosta Orlíku nad Vltavou Jiří Štrajt oznámení, že jsou dvě odrostlá štěňata ovčáků v jedné oplocence v lese. Někdo je tam zřejmě hodil, aby za ním neběžela zpátky. „Tehdejší starosta Jiří Štrajt je odtud vysvobodil a na nějakou dobu se jich ujali 
u nás ve vsi na statku. Podle veterináře jim mohlo být kolem osmi měsíců. Těžko se to odhadovalo. Jedno štěně jsem si pak vzal já 
a mám ho stále. Druhé štěně si vzali lidé z Nevězic, 
u kterých také zůstalo," svěřil se starosta Probulova Roman Maňák.

Vyhození psi z auta nebo přivázaní v lese u stromu nebyli výjimkou ani na druhém břehu přehrady mezi Kostelcem nad Vltavou a Kovářovem.

Mnoha nalezeným psům pomohla majitelka soukromého psího depozita v Branicích Marcela Árendášová. Za dobu jeho existence pomohla najít nové domovy asi osmdesáti psům. A to i včetně těch, kterým nejprve poskytla dlouhodobou zdravotní péči. „V současné době mám v depozitu pozastavený příjem nových zvířat, protože jsem na rodičovské dovolené a věnuji se dětem, ale lidé mi stále volají. Buď sem chtějí nějakého pejska nebo kočičku umístit, nebo naopak chtějí nějakého pejska k adopci. Mám tu ale jen čtyři útulkové pejsky na dožití," prozradila Marcela Árendášová, která je rovněž členkou písecké ligy na ochranu zvířat. I když lidem nemůže vyhovět přímo, snaží se jim alespoň pomoci radou nebo zprostředkováním pomoci u známých 
v dalších útulcích.

Často se jí také ozývají lidé, že jim někdo na vesnici umřel a že neví, co s pejskem, protože si ho do města vzít nemůžou.
Je rozdíl mezi soukromými a městskými útulky, které jsou většinou podporované a přijímají výhradně pejsky nalezené ve městě. Soukromé útulky berou většinou zvířata všechna, zprostředkovávají jejich umístění, ale musí si prostředky na provoz zajišťovat samy. „Problémem je i to, že drtivá většina obcí nemá uzavřenou smlouvu s útulkem a pokud ano, musí za umístěného pejska denně platit. Nejsou výjimkou starostové, kteří házejí pejsky do jiných obcí nebo je nechávají volně běhat po vsi," dodala Marcela Árendášová.
To potvrzuje také vedoucí Útulku pro opuštěné a nalezené psy měst Strakonice a Písek Alexandra Auterská. „Nejsou všichni stejní, ale řada starostů nechce se zatoulanými psy nic mít, natož za ně platit," zmínila.

Pokud má útulek volno, může přijmout psa ze kterékoli obce, avšak ta za něj musí platit. Jedná se o částku 230 korun na den v prvních sedmi dnech, další týden je to 200 korun na den a potom 150 korun denně až do doby, než se podaří pejskovi najít nový domov. Není to málo, a tak to obce často řeší jinak. Svazek obcí severního Písecka nyní dokonce zvažuje možnost vybudovat útulek v bývalém psinci nedaleko Vráže. Tomuto tématu se budeme podrobněji věnovat v pondělním vydání. 

Anketa | Jak řešíte, když se v obci najde pes? 

Martina Mikšíčková
starostka Mirotic
Napřed se snažíme najít majitele psa. Vyhlásíme to rozhlasem a obvoláme okolní starosty a známé. Pokud se do dvou až tří dnů nikdo nepřihlásí, jsme připraveni odvézt psa do strakonického útulku. To ale zatím za dobu, co jsem na radnici, nebylo potřeba. Majitelé se většinou najdou nebo se psa někdo ujme nastálo. Mezitím se o něj stará někdo, kdo má pejsky rád. Uvažujeme ale i o tom, že bychom vytvořili pro tyto případy na dvoře radnice kotec s výběhem. 

Tomáš Korejs 
starosta Čížové
Problém je, když některého psa nejsme schopni odchytit a musíme volat odchytovou službu. Umístíme ho pak do volného cvingru a hledáme majitele. Zatím se ale jednalo většinou o psy místních, které často známe, nebo jejich majitele najdeme podle identifikační známky. Jinak je jediné řešení strakonický útulek. Stalo se ale i to, že tu zastavilo auto, lidé uvázali psa u silnice a odjeli. Náhodný kolemjdoucí si ale poznamenal SPZ auta, takže si ho museli majitelé vzít zpátky. 

Jan Krlín
ředitel Městské policie Milevsko
Volně pobíhajícího psa odchytneme. Poté podle známky zjišťujeme, zda je přihlášený na milevském úřadě. Pokud ano, najdeme si vlastníka v systému, a pokud je doma, psa mu předáme. Když ne, psa umístíme do záchytných kotců na cvičišti a majitele informujeme. Pokud pes nemá známku a nikdo se k němu nehlásí, kynologický klub dává na webové stránky fotku pejska a čeká, jestli se někdo přihlásí. Odchyt psů i jejich vydání zajišťuje městská policie.  


Písečtí strážníci ročně odchytí kolem stovky psů
Písek – Pokud se objeví zatoulaný pes na území Písku, postarají se o něj strážníci. Jak to vypadá 
v praxi, informoval velitel Městské policie Písek Jan Liška.

Když odchytnete psa, jaký následuje postup?
V první řadě zkontrolujeme, zda má známku nebo čip. Pokud ano a zjistíme majitele, předáme mu ho s tím, že se dopustil přestupku a většinou následuje pokuta.

Pokud pes nemá známku ani čip, necháme ho zhruba jeden den v našem záchytném kotci a když se o něj nikdo nepřihlásí, převezeme ho do útulku ve Strakonicích.

V současné době už máte i čtečku čipů. Jaký je poměr nalezených psů, kteří jsou označeni, a těch, jejichž majitele nelze dopátrat?
Upřímně – na čip jsme ještě nenarazili a známku má tak pět procent odchycených psů. Zbytek je neoznačených.

Musíte projít speciálním školením, abyste mohli psy odchytávat?
Ano, samozřejmě, musíme mít povolení od veterinární správy, že smíme odchytávat. Část našich strážníků byla proškolená v Brně, zbytek byl pak proškolen námi.

Kolik tak ročně odchytnete psů?
Zhruba kolem stovky ročně. Například za loňský rok to bylo 117 psů.