VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psa našli uvázaného v lese. Jak obce řeší problém
 s nalezenými zvířaty?

Písecko - Je prý velice hodný, poslušný a inteligentní, přesto ho majitel uvázal v lese u závory a nechal ho tam. Psa, který je nyní v záchytném kotci v Bernarticích, našel v minulém týdnu hajný.

3.11.2016
SDÍLEJ:

NALEZENEC. Pes v Bernarticích čeká na nového majitele. Foto: Archiv městyse

Vedení městyse čeká, zda se o psa přihlásí nový zájemce, v Bernarticích neočekávají, že by se ozval původní majitel.

Podle starosty Pavla Souhrady se potýkají s nalezenými psy poměrně často. „Ob měsíc se tady objevuje nějaký pejsek," podotkl starosta.
A jak situace řeší? „Je to věc nalezená, když nám ji někdo předá, tak se o ni máme postarat. Funguje to tak, že psa dáme do kotce, který máme za radnicí, a kdo má chvíli, tak se o něj stará. Já si je občas beru domů a krmím je," popsal starosta.

Dodal, že první, co udělají, je, že se poptávají starostů z okolí, odkud pes na Bernarticko zřejmě přišel. 


Nalezené psy řeší v Bernarticích tak, že dají inzerát, informaci na webové stránky a počkají, zda se někdo ozve. Pokud ne, dají inzerát, že pejska darují.

Doposud vždycky nalezeného psa v Bernarticích, jak se říká, udali. Jednou to sice trvalo půl roku, ale podařilo se. Díky tomu, že se záchytný kotec nachází poblíž školy, pejsky krmí a navštěvují i žáci. Rozhodně tak psi podle starosty nestrádají, občas jsou spíše přejedení.

Nejkratší případy jsou takové, kdy psa chytí ráno a ještě ten den si ho majitelé odvezou. Do Bernartic se například zatoulali psi ze Slabčic, Chrášťan či Bechyně.

Stejný případ jako v Bernarticích nedávno řešili v Kučeři. Tam nalezli zlatého retrívra 19. října. „Majitel ze sousední obce, z Květova, se nám přihlásil hned za dva dny," upřesnil starosta Bohuslav Bartůněk.

V Kučeři se jednalo o ojedinělý případ. „Myslím, že to bylo loni, kdy našli psa, ale nebylo to na našem katastru. Bylo to u Velké a psa si převzala milevská městská policie," řekl starosta.

Pokud by se majitel psa nenašel, tak by Kučeřští předali psa do útulku. „Zatím se majitel vždycky našel," dodal.

Pokaždé se ale majitel nenajde. Psi, kterých se lidé úmyslně bezohledně zbavili, se často objevují kolem orlické přehrady. Asi před třemi lety dostal tehdejší starosta Orlíku nad Vltavou Jiří Štrajt oznámení, že jsou dvě odrostlá štěňata ovčáků v jedné oplocence v lese. Někdo je tam zřejmě hodil, aby za ním neběžela zpátky. „Tehdejší starosta Jiří Štrajt je odtud vysvobodil a na nějakou dobu se jich ujali 
u nás ve vsi na statku. Podle veterináře jim mohlo být kolem osmi měsíců. Těžko se to odhadovalo. Jedno štěně jsem si pak vzal já 
a mám ho stále. Druhé štěně si vzali lidé z Nevězic, 
u kterých také zůstalo," svěřil se starosta Probulova Roman Maňák.

Vyhození psi z auta nebo přivázaní v lese u stromu nebyli výjimkou ani na druhém břehu přehrady mezi Kostelcem nad Vltavou a Kovářovem.

Mnoha nalezeným psům pomohla majitelka soukromého psího depozita v Branicích Marcela Árendášová. Za dobu jeho existence pomohla najít nové domovy asi osmdesáti psům. A to i včetně těch, kterým nejprve poskytla dlouhodobou zdravotní péči. „V současné době mám v depozitu pozastavený příjem nových zvířat, protože jsem na rodičovské dovolené a věnuji se dětem, ale lidé mi stále volají. Buď sem chtějí nějakého pejska nebo kočičku umístit, nebo naopak chtějí nějakého pejska k adopci. Mám tu ale jen čtyři útulkové pejsky na dožití," prozradila Marcela Árendášová, která je rovněž členkou písecké ligy na ochranu zvířat. I když lidem nemůže vyhovět přímo, snaží se jim alespoň pomoci radou nebo zprostředkováním pomoci u známých 
v dalších útulcích.

Často se jí také ozývají lidé, že jim někdo na vesnici umřel a že neví, co s pejskem, protože si ho do města vzít nemůžou.
Je rozdíl mezi soukromými a městskými útulky, které jsou většinou podporované a přijímají výhradně pejsky nalezené ve městě. Soukromé útulky berou většinou zvířata všechna, zprostředkovávají jejich umístění, ale musí si prostředky na provoz zajišťovat samy. „Problémem je i to, že drtivá většina obcí nemá uzavřenou smlouvu s útulkem a pokud ano, musí za umístěného pejska denně platit. Nejsou výjimkou starostové, kteří házejí pejsky do jiných obcí nebo je nechávají volně běhat po vsi," dodala Marcela Árendášová.
To potvrzuje také vedoucí Útulku pro opuštěné a nalezené psy měst Strakonice a Písek Alexandra Auterská. „Nejsou všichni stejní, ale řada starostů nechce se zatoulanými psy nic mít, natož za ně platit," zmínila.

Pokud má útulek volno, může přijmout psa ze kterékoli obce, avšak ta za něj musí platit. Jedná se o částku 230 korun na den v prvních sedmi dnech, další týden je to 200 korun na den a potom 150 korun denně až do doby, než se podaří pejskovi najít nový domov. Není to málo, a tak to obce často řeší jinak. Svazek obcí severního Písecka nyní dokonce zvažuje možnost vybudovat útulek v bývalém psinci nedaleko Vráže. Tomuto tématu se budeme podrobněji věnovat v pondělním vydání. 

Anketa | Jak řešíte, když se v obci najde pes? 

Martina Mikšíčková
starostka Mirotic
Napřed se snažíme najít majitele psa. Vyhlásíme to rozhlasem a obvoláme okolní starosty a známé. Pokud se do dvou až tří dnů nikdo nepřihlásí, jsme připraveni odvézt psa do strakonického útulku. To ale zatím za dobu, co jsem na radnici, nebylo potřeba. Majitelé se většinou najdou nebo se psa někdo ujme nastálo. Mezitím se o něj stará někdo, kdo má pejsky rád. Uvažujeme ale i o tom, že bychom vytvořili pro tyto případy na dvoře radnice kotec s výběhem. 

Tomáš Korejs 
starosta Čížové
Problém je, když některého psa nejsme schopni odchytit a musíme volat odchytovou službu. Umístíme ho pak do volného cvingru a hledáme majitele. Zatím se ale jednalo většinou o psy místních, které často známe, nebo jejich majitele najdeme podle identifikační známky. Jinak je jediné řešení strakonický útulek. Stalo se ale i to, že tu zastavilo auto, lidé uvázali psa u silnice a odjeli. Náhodný kolemjdoucí si ale poznamenal SPZ auta, takže si ho museli majitelé vzít zpátky. 

Jan Krlín
ředitel Městské policie Milevsko
Volně pobíhajícího psa odchytneme. Poté podle známky zjišťujeme, zda je přihlášený na milevském úřadě. Pokud ano, najdeme si vlastníka v systému, a pokud je doma, psa mu předáme. Když ne, psa umístíme do záchytných kotců na cvičišti a majitele informujeme. Pokud pes nemá známku a nikdo se k němu nehlásí, kynologický klub dává na webové stránky fotku pejska a čeká, jestli se někdo přihlásí. Odchyt psů i jejich vydání zajišťuje městská policie.  


Písečtí strážníci ročně odchytí kolem stovky psů
Písek – Pokud se objeví zatoulaný pes na území Písku, postarají se o něj strážníci. Jak to vypadá 
v praxi, informoval velitel Městské policie Písek Jan Liška.

Když odchytnete psa, jaký následuje postup?
V první řadě zkontrolujeme, zda má známku nebo čip. Pokud ano a zjistíme majitele, předáme mu ho s tím, že se dopustil přestupku a většinou následuje pokuta.

Pokud pes nemá známku ani čip, necháme ho zhruba jeden den v našem záchytném kotci a když se o něj nikdo nepřihlásí, převezeme ho do útulku ve Strakonicích.

V současné době už máte i čtečku čipů. Jaký je poměr nalezených psů, kteří jsou označeni, a těch, jejichž majitele nelze dopátrat?
Upřímně – na čip jsme ještě nenarazili a známku má tak pět procent odchycených psů. Zbytek je neoznačených.

Musíte projít speciálním školením, abyste mohli psy odchytávat?
Ano, samozřejmě, musíme mít povolení od veterinární správy, že smíme odchytávat. Část našich strážníků byla proškolená v Brně, zbytek byl pak proškolen námi.

Kolik tak ročně odchytnete psů?
Zhruba kolem stovky ročně. Například za loňský rok to bylo 117 psů. 

 

Autor: Redakce

3.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ MEZINÁRODNÍ KAMIONOVÉ DOPRAVY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ciz - pracoviště sídlo zaměstnavatele a celé území České republiky, Pracovní doba: plný úvazek (dle čl. 6 Evropské dohody o práci osádek v mezinár. sil. dopravě (AETR), Požadujeme: profesní osvědčení, psychotesty, výpis z karty řidiče, výpis z rejstříku trestů. Pracoviště: Apa logistik a.s., Topělecká, č.p. 473, 397 01 Písek 1. Informace: Antonín Pajma, +420 734 330 915.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - PÍSEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě PÍSEK. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště písek, ul.obchodní, Obchodní, č.p. 2598, 397 01 Písek 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 19 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA PORTÁLOVÉ MYCÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pro nově otevírané mycí centrum v průmyslové zóně (Čížovská ulice) hledáme pracovníky:, VÝHRADNĚ PRO OZP (ČID 1. a 2. stupně), Náplň práce: příprava vozidel před vjezdem do mycí linky a předmytí, Pracovní doba: pondělí až neděle 7-13 hod; 13-20 hod. (7 dní práce, 7 dní volno), Místo je vhodné i pro ženy, Po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Požadujeme: slušné vystupování, spolehlivost, Kontakt: Petr Nimburský tel. 777 941 823, email: info-peli@seznam.cz, , Zájemci se mohou dostavit na informativní setkání 30. 5. 2018 v 9.30 hod. na ÚP Písek 5. patro č.dv. 601.. Pracoviště: Auto peli s.r.o.-mycí linka, Čížovská, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Nimburský, +420 777 941 823.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 14 000 Kč

Odborní administrativní pracovníci a asistenti ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/ICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: výbornou znal. práce na PC, komunikativnost, příjemný vzhled a vystupování , Náplň práce: administrativní práce, jednání s bankou, s klienty, s lékaři, vyřizování pojist. událostí apod., Pracovní doba 8.00-17.00, mzda + příplatky., Zájemci mohou zasílat životopis na email: josefpro53@gmail.com. Pracoviště: Josef procházka - allianz pojišťovna a.s. - kancelář, Kocínova, č.p. 142, 397 01 Písek 1. Informace: Josef Procházka, +420 777 857 127.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam můžete za kulturou a zábavou na Písecku?

Řidič stříbrného volkswagen narazil zezadu do červeného peugeotu a odmrštil ho do cisterny. Podíval se, co provedl, a odjel.
4

OBRAZEM: Policie žádá o pomoc svědky dopravní nehody, řidič naboural auto a ujel

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

EXKLUZIVNĚ: Barevná skála se rozpadá, lezci ji musí shazovat po kusech

Český Krumlov/OBRAZEM/ – První velký, zhruba stopadesátitunový blok skalního masivu v Novém Spolí u Vltavy měli v plánu shodit na zem pracovníci chomutovské firmy STRIX, která má sanaci Barevné skály na starosti.

Kam s bolavými zuby o víkendu na Písecku?

Písek - Zubní pohotovost na sobotu 26. a neděli 27. května:

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Městem prošli studenti v maskách

České Budějovice /VIDEO/ - V pátek vyvrcholil Budějovický Majáles. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT