Tragická dopravní nehoda se na silnici I/20 u protivínské Normy stala ve středu 22. února po 18. hodině. Srazilo se zde nákladní vozidlo s osobním, jehož řidič střet nepřežil. Příčinou nehody bylo podle policejní mluvčí Martiny Joklové nedání přednosti. "Řidič osobního vozidla peugeot jedoucí z vedlejší silnice od Protivína nedal přednost kamionu, který jel po hlavní od Vodňan. Po srážce nákladní auto narazilo do stromu a osobní vůz zůstal pod ním," popsala mluvčí.

Řidič osobního auta zůstal po nárazu v bezvědomí ve voze zaklíněn. Selhaly mu životní funkce a zdravotníkům se ho bohužel nepodařilo zachránit. Řidič nákladního auta byl s lehkým poraněním končetin převezen do písecké nemocnice.

Křižovatka u Protivína stejně jako celý úsek od Písku do Českých Budějovic jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších v kraji. Proto plánuje Ředitelství silnic a dálnic tuto komunikaci v příštích letech zásadně proměnit. V plánu je její rozšíření ze dvou na tři pruhy v takzvaném uspořádání 2+1. Jedná se o tři jízdní pruhy, z nichž prostřední se v pravidelných intervalech střídá pro oba směry jízdy. Systém, který řidiči znají především ze zahraničí, má zvýšit bezpečnost a plynulost dopravy.

close Výkres ze studie řešení křižovatky na silnici I/20 u Protivína. info Zdroj: ŘSD ČR zoom_in Výkres ze studie řešení křižovatky na silnici I/20 u Protivína.

První úsek, který se bude dělat, je necelých sedm kilometrů mezi Protivínem a Vodňany. Jeho součástí bude právě i mimoúrovňové křížení u protivínské Normy. Jak před časem uvedl starosta Protivína Jaromír Hlaváč, nebude se v této etapě řešit jen křižovatka s odbočením na Chvaletice, ale také nedaleká odbočka na Milenovice, kde vznikne podjezd. Když všechno půjde podle plánu, mohlo by se začít stavět koncem letošního roku, popřípadě začátkem roku 2024.

Nešťastná křižovatka zaznamenala v posledních letech řadu dopravních nehod, mnohdy tragických. Například v srpnu 2021 si zde střet dvou vozidel vyžádal tři zraněné. Řidička Škody Superb jedoucí z města se tehdy pravděpodobně plně nevěnovala řízení a při odbočování vlevo směrem na České Budějovice nedala přednost Škodě Rapid na hlavní silnici.

V dubnu 2018 se na tomto úseku silnice I/20 střetla vozidla Škoda Octavia a Škoda Rapid. Těžce se zranilo pět lidí a šestý lehce. V říjnu 2017 na křižovatce havaroval osobní vůz se sanitkou. Starší řidič Fiatu Punto vjel do protisměru do odbočovacího pruhu a střetl se se sanitním vozem. Utrpěl zranění a následně se také ukázalo, že byl pod vlivem alkoholu. V březnu téhož roku si nehoda tří osobních aut a cyklisty vyžádala tři zranění. V červenci 2015 zde zemřeli dva lidé při nehodě osobního a nákladního vozu.