Loni byl hlavní hvězdou milevských maškar prezident Václav Klaus, letos  by to mohl být všestranný génius Jára Cimrman. Do Milevska se v sobotu vrátí po neuvěřitelných 125 letech.

„Ve starém maškarním domečku jsme našli dokument, ve kterém bylo napsáno, že Jára Cimrman tady před 125 lety projížděl vlakem, když jel s matkou  do Plzně,"  říká  předseda Maškarního sdružení Milevsko Karel Procházka.

Milevské maškary se sice konají po 152., přesto budou výjimečné. Například tím, že průvod budou snímat kamery. Návštěvníci, kteří budou na náměstí E. Beneše, tak uvidí záběry z celé trasy průvodu, který půjde od domu kultury.

Další novinkou je i to, že je program třídenní. Začíná už ve čtvrtek, kdy se od rána koná tradiční zvaní obyvatel na masopust. V pátek je na programu speciální schůze rady města, která bude jednat o tom, zda maškarám předat nadvládu nad městem, nebo ne. Maškary by tak měly od starosty Zdeňka Herouta převzít klíč od města.

Hlavní program se pochopitelně odehraje v sobotu. Masky mají sraz ve 12.30 hodin v domě kultury. Samotný průvod odtud vyjde ve 14 hodin.

Mezitím už bude na náměstí E. Beneše živo. V devět hodin tu začínají vepřové hody a řemeslný jarmark  a postupně se tu představí místní dechová kapela Kovačka, bubeníci TAMTAM BATUCADA, Táborští kupci s prapory a bubny, Pouličníci  a dudácká kapela Duha. Okolo 14.45 by na náměstí měl dorazit průvod s Bakusem, pro kterého bude sobota posledním dnem života.

Po Bakusově usmrcení vystoupí skupina Péro za kloboukem a poté se zábava přesune do domu kultury. Od 15.30 hodin tu začíná masopustní rej pro všechny generace, na který mají účastníci průvodu v maskách vstup zdarma. Stejně jako na večerní taneční zábavu se skupinou Fantom.

Motto letošních maškar zní: Město slaví výročí, maškary do roztočí. Milevsko si totiž připomíná 830. výročí od první zmínky a právě masopust je jednou z akcí, ke které je oslava jubilea  vztažena.