„Rušno bylo už od rána a zhruba v deset hodin dopoledne bylo Masarykovo náměstí, kde byla jako vždy umístěna hlavní scéna, zcela zaplněno návštěvníky čekajícími na koncert Anety Langerové. Plno měl ještě večer i Tomáš Klus, ale pak začalo pršet a podle přicházejících informací se blížila silná bouřka. Po vystoupení skupiny Ready Kirken jsme proto po dvaadvacáté hodině z bezpečnostních důvodů program ukončili,“ uvedla Sylva Karfíková, ředitelka Městského kulturního střediska Protivín, hlavního organizátora oslav.

Přes rozmar počasí pořadatelé neskrývali svou spokojenost. Akce, která je nejvýznamnější událostí svého druhu ve městě na řece Blanici, vrcholem zdejší hlavní letní turistické sezóny, rozlučkou s prázdninami i součástí Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ, znovu potvrdila své postavení na čele obliby mezi bohatými kulturními aktivitami města.

Slavnosti piva v Písku.
Slavnosti piva budou letos poprvé placené. Písek přivítá přes dvacet pivovarů

Není divu. Letošní 16. Městské slavnosti protivínské opět nabídly pestrý celodenní kulturní program pro všechny věkové kategorie návštěvníků. Hlavní scéna vedle už zmíněné Anety Langerové, Tomáše Kluse a Ready Kirken, také kapelu Mňága a Žďorp, neobyčejné představení Nomadic v podání skupiny Blackout Paradox, cimbálovou muziku Grombame, vystoupení kouzelníka a iluzionisty Pavla Dolejška, historickou a westernovou show s bičem v podání mistra světa z roku 2003 Pavla Votápky, taneční skupinu For Body Písek nebo exhibici klubu Taehan – Taekwondo Protivín. Ohňová show a koncert Vypsané fixy musely být pro nepřízeň počasí zrušeny.

Vstup na slavnosti byl jako vždy bezplatný. „Vstup zdarma na celý program v plném rozsahu si město může dovolit i díky podpoře partnerů, z nichž tím hlavním je dlouhodobě Skupina ČEZ v rámci projektu Oranžový rok v okolí Jaderné elektrárny Temelín. Této podpoře se těší i další tři velmi oblíbené a také hojně navštěvované městské akce. Svatoanenská pouť, rozsvěcení vánočního stromu a novoroční ohňostroj, na který přijíždějí lidé z celých jižních a středních Čech,“ konstatoval starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Bartolomějské posvícení 2023 v Milevsko.
Milevsko se rozsvítilo hudbou a kulturou. Žilo Bartolomějským posvícením

Protivínští mysleli i na nejmenší návštěvníky, pro něž připravili například představení Sněhurka v podání divadla Kamarádi Brno, Mikulovy pohádky Divadla ELF, školu kouzel Pavla Dolejška, workshopy Loučíme se s prázdninami či Těšíme se do školky a školy, tvořivé a herní dílničky, projížďky na koních nebo loďkách po Blanici, stejně jako nafukovací a LezeTo atrakce. Třeba lezeckou boulderingovou stěnu, lanový park a další atrakce.

V rámci slavností byl veřejnosti zdarma přístupný Památník města Protivína i bývalá Kaplanka, zrekonstruovaný objekt přiléhající k farnímu kostelu sv. Alžběty, jehož součástí je městské infocentrum.

Petr Pokorný