Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protivínská zoo nabídne nová zvířata

Protivín – Návštěvníci Krokodýlí zoo v Protivíně nyní opět uvidí všech dvaadvacet druhů krokodýlů a navíc i zvířata, která zde dřív nebyla – kriticky ohrožené želvy a varany.

24.6.2015 9
SDÍLEJ:

Krokodýl. Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

Nejstarší část zoo je totiž po rekonstrukci znovu kompletně otevřena. „V době, kdy jsme stavěli první a druhou část zoo, jsme neměli příliš mnoho zkušeností. Obdobná zoo v Čechách nebyla a stále není, měli jsme i omezené finance, stavěli jsme svépomocí. Proto v nejstarší části zoo prosakovala voda zdí a docházelo k velkým únikům tepla," vysvětluje důvod rekonstrukce ředitel zoo Miroslav Procházka.

Dalším důvodem k opravám bylo to, že bylo zvířatům v teráriích těsno. „Nejstarší část zoo vznikla v roce 2008, kdy byli krokodýli o poznání menší, rostou totiž celý život. V teráriích dorostli a výběhy jim začaly být těsné, proto jsme je zvětšili a navíc vylepšili bazény," dodal ředitel.

Nejmladší návštěvníky nově čeká i dětská krokodýlí zoo, kde budou k vidění krokodýlí mláďata. To těší například Barboru Jarošovou z Písku, která protivínskou zoo se svými dětmi navštívila dvakrát. „Mláďata se jim určitě budou líbit, tak třeba se tam letos podíváme znovu," podotkla.

V krokodýlí zoo také vybudovali novou vzdělávací a informační místnost s informačními multimediálními kiosky. Celkem si rekonstrukce vyžádala více než 18 milionů korun a přispěla na ni evropská dotace v rámci ROP Jihozápad ve výši téměř 14 milionů.

K rozmnožování potřebují krokodýli vhodné podmínky

V roce 2008 otevřel Miroslav Procházka Krokodýlí zoo v Protivíně. Od té doby tato zvířata nejen úspěšně chová, ale také rozmnožuje. Nyní zde návštěvníci najdou dvaadvacet druhů krokodýlů.

Právě skončilo jaro, což je doba rození mláďat. Platí to i u krokodýlů? Jak se vám je daří rozmnožovat?
Platí to částečně. Rozmnožujeme nyní celkem šest druhů krokodýlů, někteří mají cyklus načasovaný na jaro, další na podzim. Ale jarní převažují. Rozmnožování je u krokodýlů známka toho, že je chováte v odpovídajících podmínkách.

První, co krokodýl omezí, když se necítí dobře, je rozmnožování – prostě čeká z důvodu své dlouhověkosti (dožívají se běžně 70 – 80 let, někteří i více) na příznivější podmínky pro přivedení potomků na svět. V mnohých zoologických zahradách tak čekají celý život. U nás mají vytvořeny takové podmínky, že například samice krokodýlů siamských a bahenních kladou vajíčka dvakrát do roka. Zásadní pro pohodu krokodýlů je teplo, světlo a pestré krmení. Pak také každý chovatel potřebuje pro zdárný odchov trochu štěstí.

Kolik máte v současné době v zoo krokodýlů a kterého považujete za nejvzácnějšího?
Počet krokodýlů v naší zoo včetně mláďat se pohybuje mezi 120 – 150 exempláři v závislosti na množství narozených mláďat a jejich odchodu k dalším chovatelům. Co se týče druhů, jsou zastoupeny všechny systematické skupiny krokodýlů, tj. aligátoři, kajmani, krokodýli a gaviálové, celkem dvacet dva druhů z třiadvaceti obecně uznávaných.
Mezi nejvzácnější z hlediska jejich ohrožení patří gaviálové indičtí a krokodýli filipínští. Gaviálů indických chováme ve dvou skupinách celkem devět, což je největší chov na světě mimo země původu. Již nám nakladli vajíčka, bohužel se nám nezdařila inkubace. Filipínské krokodýly jsme v roce 2013 rozmnožili vedle Zoo Kolín nad Rýnem jako první v Evropě, letos máme od nich v inkubátoru další snůšku. Dále odchováváme krokodýly kubánské, siamské, bahenní a nilské a kajmany brýlové. Další druhy nám postupně dospívají, máme reálný předpoklad, že se spektrum rozmnožovaných druhů rozšíří.

Krokodýli jsou asi vaším celoživotním koníčkem. Kdy se zrodila myšlenka posunout soukromý chov k vybudování krokodýlí zoo?
Myšlenka posunout soukromý chov na zoo vznikla v okamžiku, kdy se mi povedlo jako privátnímu chovateli rozmnožit krokodýly kubánské, kriticky ohrožený druh. Byl jsem vzápětí vyzván ke vstupu do Skupiny specialistů pro krokodýly Světového svazu ochrany přírody (CSG IUCN), zúčastnil se světového mítinku této organizace ve Francii a došel jsem k závěru, že vybudování zoo je jedinou cestou, jak dále účinně přispívat k ochraně krokodýlů a zajistit existenci již mnou chovaných zvířat.

Podědily vaše děti vášeň pro tato zvířata? Podílejí se na fungování krokodýlí zoo?
Moje děti si jdou vlastní cestou, dcera vystudovala práva a syn je na architektuře. Jako středoškolští studenti o prázdninách v zoo vypomáhali jako brigádníci a mají dobrý přehled o jejím fungování i o životních potřebách krokodýlů. Dodnes mně pomáhají zejména s kontakty v zahraničí nebo radou v záležitostech, ve kterých jsou odborníky oni.

Jedná se, dalo by se říci, o rodinný podnik. Jaké vidíte výhody či nevýhody práce s manželkou a občas i dětmi?
O rodinný podnik se mohlo jednat do roku 2011. Tehdy získala zoo dotace na své rozšíření od Evropské unie a já všechny své krokodýlí aktivity vložil do nově vzniklé nadace. Ta má svoji správní radu, které jsem jako zaměstnanec – ředitel – odpovědný. Manželka pracovala značnou část svého profesního života jako ekonomka na městském kulturním středisku, do zoo byla angažována právě v souvislosti s evropskými dotacemi, jejichž administrování je velmi náročné.

V uplynulých dvou letech byly evropské dotace vyplacené zoo zkontrolovány NKÚ a auditním orgánem Ministerstva financí České republiky bez závad.

Důvěra vložená v moji manželku tím byla verifikována. Je ale stejně jako já zaměstnancem nadace. Myslím, že překlopení aktivity, která vznikala, dejme tomu, jako rodinná záležitost, do nezávislé instituce, zajistí lépe budoucnost zoologické zahrady.

Kromě krokodýlí zoo „máte na svědomí" také zoologické muzeum. Máte v plánu nějaký další projekt?
Přiznám se, že kromě zoologického muzea další plány v současné době nemám. Jsou rozpracována dvě témata, kde by se měly uplatnit exponáty z mojí sbírky, ale díky mému současnému vytížení s dokončením poslední etapy rekonstrukce krokodýlí zoo jsou tyto záležitosti zatím odsunuty na neurčito.

Autor: Lucie Kotrbová

24.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lidé na Písecku vyšli volit, chtějí lepší budoucnost

Ilustrační foto

Zubní pohotovost o víkendu

Místo Domity bude Česká spořitelna

Milevsko - Česká spořitelna se v Milevsku přestěhuje ze stávajících prostor v budově bývalé spořitelny na náměstí E. Beneše.

K Otavě míří nováček z Nymburka

Písek - Třetiligoví fotbalisté Písku zakončí před sobotním obědem třízápasovou sérii proti nováčkům ČFL. Po nevydařených duelech s Čížovou a Ústím nad Orlicí se u Otavy představí nymburský Polaban.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

V sobotu je na programu 92. ročník běhu Kolem Ameriky

Písek - Jeden z nejtradičnějších českých běhů, který se blíží k jubilejní stovce, si připíše další čárku do kolonky absolvovaných ročníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení