V úterý 6. června má začít dvacet let plánovaná rekonstrukce průtahu městem, respektive její první etapa. Od Masarykova náměstí k obvodnímu oddělení Policie ČR bude silnice neprůjezdná. Jedná se o úsek zhruba 380 metrů, který se má opravovat tři měsíce. Následovat má druhá etapa dál ve směru na Písek. „Uvidíme, zda navážeme bezprostředně po dokončení prvního úseku, nebo počkáme po zimě. Bude záležet i na počasí,“ vysvětlil starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Z komunikace se budou odstraňovat kostky, nicméně zůstanou ve městě. Ačkoli silnice bude nově asfaltová, na její kraje a parkoviště se použijí původní kostky. Zbytek město odkoupí od kraje, kterému v současné době patří.

Městská slavnost Dotkni se Písku.
Program slavností Dotkni se Písku

Ke všem provozovnám i domům v ulici bude zachován přístup buď pešky, nebo objízdnými trasami. Například k pivovaru bude po celou dobu rekonstrukce zachována jedna přístupová cesta – nejprve Platanová, poté Lipová alej. „Určitě to nebude komfortní ani pro obyvatele, ani pro podnikatele, ale udělat se to musí a výsledek určitě všichni ocení,“ podotkl starosta.

Komplikací bude oprava především pro protivínskou pouť nebo slavnosti města a slavnosti pivovaru. Nicméně akce se konat budou i za ztížených podmínek.

Po rekonstrukci bude nejen nový povrch komunikace a sítě pod ní, ale také zde vznikne nové parkoviště pro 36 aut.
Kompletní náklady jsou 50 milionů korun, z čehož zhruba polovinu hradí město a polovinu Jihočeský kraj coby majitel komunikace.