Kandidátní listinu podaly na městský úřad strany KDU-ČSL, KSČMa ODS. Před čtyřmi lety to byli navíc ještě Nezávislí kandidáti Protivín, Strana Práv Občanů a TOP 09. Zatím co Strana Práv Občanů a TOP 09 sotva přesáhly pět procent a získaly jen po jednom křesle v zastupitelstvu, Nezávislí kandidáti byli se šesti mandáty druzí nejúspěšnější za ODS. Nicméně zůstali v opozici.

Dvanáct let v zastupitelstvu strávil za nezávislé kandidáty Pavel Koc. Letos se rozhodl nekandidovat. „Chci si od politiky odpočinout. Dal jsem do toho dost a nyní se chci věnovat práci a rodině,“ podotkl zatím ještě zastupitel, jehož kolegové to zřejmě cítí podobně. Část z nich je zároveň členy Spolku Fór Protivín, který pořádá různé akce. „S tím rozhodně nekončíme. Chceme být dál součástí společenského života v Protivíně,“ dodal Pavel Koc s tím, že nevylučuje ani návrat do komunální politiky.

Letošní podzimní volby budou, zdá se, spíše formalitou. Je pravděpodobné, že zmíněné tři strany budou i nadále spolupracovat. „Za sebe můžu říct, že ať to dopadne jakkoli, nepředpokládám, že bude opozice,“ doplnil starosta a lídr ODS Jaromír Hlaváč.

Protivínské zastupitelstvo má 21 členů. Rada města je sedmičlenná.