„Nevěříme, že oficiální počet Romů, kteří tam zahynuli, odpovídá pravdě. Jsme přesvědčeni, že jich bylo mnohem víc. To, že vepřín stojí na místech, kde umírali a trpěli lidé, je ostudou celé vlády, protože s tím dosud nic neudělala," uvedl za občanské sdružení Konexe Miroslav Brož. Na místě budou asi do 24. května. Hlavní akcí bude sobotní pochod od vepřína na hřbitov do Mirovic.

Ví, že akcionáři společnosti AGPI, která vepřín vlastní, netušili, co tam před tím stálo, ale v protestech pokračují. „Na jedné straně chápu organizátory demonstrace, že chtějí na to ukázat, ale lepší způsob vidím v přístupu Čeňka Růžičky, který se snaží rozpoutat diskusi směrem k většinové společnosti," uvedla tisková mluvčí ministra pro lidská práva Jarmila Balážová. Dodala, že si váží dialogu, který navázali se zástupci společnosti AGPI, a že se budou snažit najít řešení.

„Jsme stále ochotní jednat s vládou. Ale naším požadavkem bylo, aby nás do vyřešení situace nikdo neobtěžoval, což se nestalo. Protesty rozhodně nepřispívají k dobrým vztahům," uvedl první místopředseda představenstva společnosti AGPI Jan Čech.

Kvůli bezpečnosti provedli opatření a na hlídání areálu si najali ochranku, kterou musí platit, aby jako v minulosti neměli škody na majetku. 

Tábor v Letech byl otevřený v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo deportováno do vyhlazovacího tábora Osvětim.

Protesty před vepřínem v Letech začaly bez konfliktů. „Komplikace zatím žádné nejsou. Aktivisté dávají najevo poklidně svůj nesouhlas s umístěním vepřína. Ve středu jsme jednali společně se starostkou obce Lety, se zástupci vepřína i s aktivisty. Ti přijali místo pro zázemí na dva až tři stany, které jim nabídla starostka v prostorách nad památníkem. Protesty mají ohlášené do 24. května," uvedla tisková mluvčí písecké policie Kamila Čuřínová Ingrišová. Podle ní je letošní domluva s aktivisty lepší, než byla vloni. Přesto tam policie posílila službu a je připravena reagovat operativně podle situace. Vedení vepřína si samo zajistilo pozemky páskou s označením soukromého pozemku. Chce tím předejít tomu, aby na ně někdo vnikl bez jeho vědomí a souhlasu. Udělalo i další opatření, aby provoz v areálu mohl bez problémů pokračovat.

V případě, že by se podařilo vepřín zbourat a odstranit, chtěli by podle zástupce sdružení Konexe Miroslava Brože provést archeologický výzkum celé lokality.


„Hlavní akci plánujeme na sobotu 16. května, Den romského odboje, kdy bylo v roce 1944 povstání v Osvětimi. Půjdeme od vepřína do Mirovic na hřbitov, kam vozili z tábora v Letech první těla obětí," dodal Miroslav Brož.

Podle něj čekají účast kolem padesáti lidí, z toho většinu ze zahraničí. 

Památník romských obětí v Letech, jehož autorem je sochař Zdeněk Hůla, byl oficiálně otevřený 13. května 1995 prezidentem Václavem Havlem. Od té doby se zde každoročně koná pietní akt. Protesty proti vepřínu začaly v lednu 1998.