Na silnice se vydaly na jihu Čech stovky kusů zemědělské techniky. „Zhruba 50 v každém okrese,“ odhadovala ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná. Účast je nakonec daleko větší.

Na Písecku se akce týkala dvou tras. Jak informovala ředitelka okresní agrární komory Petra Varousová, šlo však jen o individuální přesuny zemědělské techniky na hlavní seřadiště, která byla mimo okres. „Na Písecku nebude doprava omezena žádnými kolonami. Jednotliví zemědělci se jen budou v ranních hodinách přesouvat na místa srazu, a to jedním směrem na Strakonicko a dál k hranicím a druhým směrem na Táborsko," uvedla k plánům ředitelka písecké agrární komory. Deník byl u toho.

Protestní jízda jihočeských zemědělců v roce 2022.
Protesty zemědělců: Na Písecku potkáte traktory na silnici v ranních hodinách

Zemědělci se sešli ve čtvrtek ráno na bývalém letišti v Přešťovicích na Strakonicku. Kolem půl deváté společně vyrazilo kolem padesáti zemědělských strojů přes Strakonice směrem na Strážný.

Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka vyjíždějí ve čtvrtek k hranicím, kde se chystají protestovat proti agrární politice Evropské unice. Vadí jim zejména byrokratická zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Protesty také upozorňují na bezcelní dovozy produktů z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit.

Zdroj: Deník/Lenka Novotná

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze. Požadovali mimo jiné, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.

Zhruba sto kusů zemědělské techniky farmářů z Prachaticka, Strakonicka a Písecka dorazilo kolem půl jedenácté na hraniční přechod Strážný. Už od Prachatic je doprovázelo několik policejních hlídek a při napojení na hlavní tah silnice od Vimperka dokonce zastavily provoz, aby farmáři mohli jet v souvislé koloně. Zemědělců z Prachaticka bylo přes šedesát. „Od Strakonic dorazilo techniky ještě víc. Připojili se i Písečtí,“ uvedl zástupce prachatické agrární komory Petr Holub. Poukazovali na nařízení unie v oblasti zemědělství. Protestní jízda byla poklidná. Zemědělci cestu neblokovali, spořádaně stáli ve stoupacím pruhu k hranicím tak, aby byli vidět. Na místě zůstali do oběda. Pak se vydali zpět domů.

Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová

Zemědělci ze Strakonicka si dali ráno sraz na bývalém letišti v Přešťovicích.
I zemědělci ze Strakonicka a Písecka vyrazili na hraniční přechod Strážný

Protestní jízdy mají upozornit na to, že podle agrární komory je zemědělská politika Evropské unie nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství,“ uvedla Hana Šťastná.