Na Písecku se akce týká dvou tras. Jak informovala ředitelka okresní agrární komory Petra Varousová, půjde však jen o individuální přesuny zemědělské techniky na hlavní seřadiště, která jsou mimo okres. „Na Písecku nebude doprava omezena žádnými kolonami. Jednotliví zemědělci se jen budou v ranních hodinách přesouvat na místa srazu, a to jedním směrem na Strakonicko a dál k hranicím a druhým směrem na Táborsko," uvedla ředitelka písecké agrární komory s tím, že stroje budou označené.

Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Grafiku zvětšíte kliknutím.Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová

První trasa povede z Písku na Čížovou, odtud na Novou hospodu, Drhovli a směr Strakonicko. Na letišti v Přešťovicích bude hlavní seřadiště. Vozy by sem měly dorazit mezi osmou a půl devátou hodinou ráno. Odtud pak společně vyrazí směrem na Strakonice, Prachatice a dál na hraniční přechod Strážný.

Druhá parta zamíří z milevské strany, tedy Záhoří, Bernartice a Milevsko, směrem na Táborsko. V čase od 8.30 do 9.30 je sraz u Chotovin, kde se připojí zemědělci z Jindřichohradecka a Táborska. Následovat bude okružní protestní jízda.

Protestní jízda části zemědělců na Českobudějovicku. Ilustrační foto.
Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam

Důvodem je podle organizátorů protestu snaha upozornit na rostoucí byrokracii, kritický dopad bezcelního dovozu z Ukrajiny na české zemědělství nebo tlak obchodních řetězců na zemědělce a potravináře.

Podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hany Šťastné se na silnice vydá dohromady na tři sta kusů zemědělské techniky. Zhruba 40 až 50 v každém okrese. Kolony se vydají mimo jiné k hraničním přechodům Strážný nebo Dolní Dvořiště, k nájezdu na dálnici D3 na Jindřichohradecku, projedou Táborem i Českými Budějovicemi. Zemědělci o svých akcích informují předem, aby se obyvatelé kraje případně vyhnuli cestování ve stejném čase a na stejném místě.

K pondělnímu protestu zemědělců v Praze se připojili i zemědělci z jihu Čech
Jihočeští zemědělci se přidali k protestu. S traktory dorazili do Prahy

Protestní jízdy mají upozornit na to, že podle agrární komory je zemědělská politika Evropské unie nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství,“ uvedla Hana Šťastná. Lokální akce se budou konat ve spolupráci agrárních komor zemí V4, Litvy a Lotyšska.