Se stoupajícím věkem je mobilita stále důležitější. Udržuje soběstačnost, autonomii a kvalitu života, zmenšuje riziko pádu, přispívá ke snižování úmrtního věku a četnosti nemocničních pobytů, vysvětluje list. V akci Progesu budou dobrovolníci služby se zdravotnickými partnery k tomuto projektu zvlášť vyškolenými navštěvovat v domácnostech starší lidi a společně zlepšovat jejich pohyblivost, sílu, výživu, sociální kontakty a posilovat tak jejich zdraví a kompetenci.

Po školení spolupracovníků na podzim vyjde Proges do prvních domácností seniorů v Haslachu, Lichtenau, St. Oswaldu a St. Stefan-Afieslu s individuálně postavenými pohybovými programy. Projekt podporují ministerstvo sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitele, zemská vláda, zdravotní pojišťovna a další společnosti a fondy. V budoucnu jej budou doprovázet také zdravotničtí průvodci.

Pokuta za nenošení certifikátu

Rakouská policie může od středeční půlnoci pokutovat nejen nenošení respirátorů v místech, kde jsou vyžadovány, ale i v daném okamžiku "chybějící doklad o malé epidemiologické nebezpečnosti" osoby, tedy o její proočkovanosti, negativním testu či vyléčení se z covidu, píší OÖN. Nařízení dopadá na domácí občany i na turisty. Za porušení předpisů je pokuta 90 eur.

Metr bydlení za 4457 eur

Cena za metr čtvereční nového bytu je v Rakousku aktuálně průměrně 4457 eur, proti loňsku o 5,84 procenta vyšší. Tím jsou naši sousedé v evropském srovnání na špici, spočítala poradenská společnost Deloitte. Jen v Německu, Francii, Británii a Izraeli je cena také nad 4000 eur. Byt o 70 metrech stojí v Rakousku průměrně 10,6 ročního platu. Jen v Srbsku je to víc - 15 ročních hrubých platů. Na opačném pólu je Irsko se 3,1 ročními výdělky.

Ve výši nájmů je naopak třeba Vídeň se 8,65 eura za metr velmi příznivá - v Paříži je to 28,60 eura. Také v Londýně a Oslu musejí nájemci dát za metr přes 20 eur. Nejlevnějším hlavním městem je Sofia se 4,49 eura za metr. V Linci je to průměrně 9,94 eura, ve Štýrském Hradci 9,59 eura.

Mladík uloupil 40 zbraní

17letý učeň z okresu Rohrbach ukořistil při přepadení v Linci čtyřicet zbraní a munici. Za pár minut byl zatčen, napsal linecký Volksblatt. Mladistvý podle něj vstoupil v pondělí v 17.57 s revolverem v ruce do obchodu se zbraněmi a vyhrožoval zaměstnanci. Nechal si donést zbraně a náboje a utekl do sousedního sídliště. Policisté ho podle upozornění veřejnosti našli, jak se snaží schovat poblíž shromaždiště odpadu. Na výzvy upustil revolver a v 18.08 byl zatčen. Při vyšetřování uvedl, že chtěl zkrátka nějaké střelné zbraně… Jeho "splněný sen" je na snímku. 

Pěkný 'balík'!Pěkný 'balík'!Zdroj: Deník/OÖN/Polizei