Kritikům vadí především umístění prodejny v blízkosti několika škol. Podle Jakuba Juhy, který provozuje web legalnikonopi.cz a síť pevných obchodů Happy CBD včetně písecké prodejny, si zde děti nic nekoupí. „Zaměstnanci ví, že musí kontrolovat věk mladých zákazníků a kdo to nebude dodržovat, poletí," říká striktně Jakub Juha, který je také členem Asociace za bezpečné konopí.

S plošným zákazem HHC, který se v Česku chystá, nesouhlasí. Má obavy, že se na trh dostanou daleko horší, silnější a hlavně neprověřené alternativy. Další věc jsou samozřejmě likvidační dopady pro mnohé výrobce a prodejce. Východisko vidí v urychlené regulaci a zákazu cukrovinek s obsahem HHC. „My jsme HHC bonbonky preventivně stáhli z prodeje z e-shopu i v pevných prodejnách,“ poznamenal s tím, že na webu legalnikonopi.cz tím reagovali na množící se případy předávkování nejen u mladistvých.

V konopí jsou psychoaktivní složka a nepsychoaktivní kanabinoidy. Efekt psychoaktivní složky na psychickou pohodu je velmi diskutabilní a není důvodem k předpisu léčebného konopí.
Je fascinující, jak látky z konopí podpoří léčbu rakoviny, říká onkolog Matějka

Mezi klienty je řada lidí různého věku, kteří zda nakupují především ze zdravotních důvodů. „Je to tak půl napůl. Máme zákazníky, kteří se dokázali zbavit silných léků na bolest a nahradit je těmito produkty. Chodí sem nemocní lidé, kteří mají bolesti, ale také pacienti psychiatrické léčebny nebo též rodiče nemocných dětí," vyjmenoval Jakub Juha a doplnil, že alternativní léčba je stále hlavní myšlenkou společnosti.

Obecně podle něj v posledních dnech prodej produktů s HHC rapidně roste, a to až o 600 procent. „Lidé si dělají zásoby pro případ, že budeme muset zboží stáhnout z prodeje," zmínil Jakub Juha s tím, že na tuto variantu jsou připraveni. „My to nějak ustojíme, ale vím o prodejcích, kteří se soustředí jen na tyto produkty, a pro ně to bude likvidační," konstatoval. Zda bude muset propouštět, zatím neví. Zaměstnává přes dvacet lidí. V ohrožení jsou také kamenné prodejny, i když právě písecký obchod se podle něj udrží. Další jsou v Táboře, Strakonicích, Stříbře, Plzni, Brně a Benešově.

Plošný zákaz HHC není řešení, objeví se daleko horší látky. Tvrdí prodejce konopných výrobků Jakub Juha z Tábora. Na snímcích ve své prodejně.
Zákaz HHC může mít likvidační důsledky, říká prodejce legálního konopí z Tábora

HHC a jeho deriváty tvoří zhruba šedesát procent obratů společnosti. Když se zakážou, pravděpodobně je během několika týdnů nahradí jiné alternativy. Řešením problému jsou podle Jakuba Juhy prověřené e-shopy a prodejny, ucelený legislativní rámec a důsledná osvěta. „Všechno musí mít svůj řád, přesnou legislativu. Východiskem je regulace HHC v co nejkratší době,“ konstatoval s tím, že Asociace za bezpečné konopí v čele s předsedou Tomášem Vymazalem se tomuto tématu věnuje dlouhodobě. Její členové jsou od začátku proti prodeji v automatech a usilují o ucelený legislativní rámec pro produkty z konopí s látkami, jako jsou CBD, HHC a dalšími kanabinoidy. Stejně tak chtějí regulovat i prodej problematického kratomu.