Ředitelka PMS Andrea Matoušková potvrdila, že projekt je schválený. Na nejčastější otázku, proč právě Písek, odpověděla, že z vytipovaných objektů napříč republikou vyhovoval písecký jako jediný.

PMS působí v Písku 20 let. Pracuje s pachateli i oběťmi. „65 procent podmíněně propuštěných známe a pracujeme s nimi,“ říká ředitelka Andrea Matoušková.

Probační dům by měl být pro maximálně 16 osob, které budou muset dodržovat nastavená pravidla, projevit snahu o nápravu, vyhnout se alkoholu i drogám, hledat práci či bydlení a snažit se obnovit vazby s rodinou. Podmíněně propuštění vězni by zde měli strávit maximálně šest měsíců, poté se vrátit „domů“. Aspoň taková je vize, které ale někteří z řad veřejnosti příliš důvěry neprojevili. Písečáci se obávají, že vězni ve městě zůstanou. Vadí jim, že se sem budou umisťovat podmíněně propuštění z celé republiky. Podle náměstka ředitelky PMS Marka Tkáče, který bude mít písecký projekt na starost, jsou však zkušenosti takové, že se chtějí všichni vrátit tam, kde mají kořeny.

V současné době žije v Písku a okolí kolem čtyřiceti podmíněně propuštěných lidí.

Středeční diskuze se zúčastnil také Dalibor, který je ve vězení sedmým rokem. Služba probačního domu by mohla podle něj mnohým propuštěným pomoct. „Základ je mít rodinu. Pokud ji ale nemáme, vyjdete z vězení a nemáte kam jít. Pak není tak těžké spadnout znovu tam, kam nechcete. Ve vězení nejsou jen darebáci. Pořád jsme lidé a zasloužíme si druhou šanci,“ zmínil odsouzený.

Podle ředitelky věznice Kuřim Gabriely Slovákové se slovo vězeň příliš démonizuje. „Nejde vždy o nebezpečné recidivisty a mnohým by prospěla jiná forma trestu. Pro mě je daleko přijatelnější představa, že budou podmíněně propuštění podchyceni v nejrizikovějším období prvních šesti měsíců, než když na ně nikdo nedohlíží a oni nejsou připraveni na pobyt venku,“ poznamenala.

Místopředseda Okresního soudu v Českých Budějovicích Radek Martínek, kterému „prošly rukama“ tisíce obžalovaných, uvedl, že zhruba sedmdesát procent propuštěných má uložen probační dohled.

Do Písku by se měli dostat jen ti, kdo se budou dobře chovat. V probačním domě se o ně bude starat devět pracovníků v nonstop režimu. Projekt bude financován z tzv. norských fondů.

V Písku vznikla petice proti vybudování zařízení, jejíž autor Jiří Struk s ní na besedě seznámil veřejnost.