Písek tak podle plánu příští rok čekají druhé nejvyšší investiční výdaje za posledních deset let. Podle vedoucího finančního odboru MÚ Písek Ladislava Tomana to město zvládne. "Na účtech máme půl miliardy, takže jsme schopni vysoké výdaje kompenzovat z přebytků minulých let," podotkl. Zároveň doplnil, že se v příštím roce očekává v příjmové části výrazný pokles z daní z příjmu. "Nevidím to ale tak černě, jak se mnohdy prezentuje," poznamenal.

Co se týče investičních výdajů, Písek na ně pro rok 2021 počítá s půl miliardou. To je dvojnásobek oproti roku letošnímu. Nejzásadnější investice, které město v příštím roce čekají, jsou stavba nového bazénu pod lesnickou školou (182 milionů), pobytové zařízení pro seniory v Sovově ulici (73 milionů), rekonstrukce lávky přes městský ostrov (40 milionů), revitalizace parku na Husově náměstí (30 milionů), rekonstrukce domu čp. 1 na Velkém náměstí (10 milionů) a další.

Touškov u Mirovic dostal novou část silnice.
Touškov u Mirovic dostal novou část silnice. Budou tady nové parcely

Mnohé projekty nemají v zastupitelstvu jednoznačnou podporu. Lukáš Nebes (ANO) zpochybňoval stěhování infocentra do domu čp. 1 na Velkém náměstí, které se má rekonstruovat. "Proč není íčko v knihovně, jak bylo v plánu?" ptal se. Knihovna nebyla podle mnohých ideálním místem, vysvětlil místostarosta Ondřej Veselý (ČSSD). "Je mimo hlavní turistickou osu, kterou tvoří Velké náměstí - Kamenný most - Sladovna," zmínil s tím, že dům čp.1 je vhodnější. Kromě infocentra by tu měl sídlit také destinační management. "Příští rok ale stěhování určitě v plánu není. Když to půjde dobře, začne rekonstrukce budovy, ale nic víc," uvedl místostarosta.

Diskuze byla také kolem pobytového zařízení pro seniory v Sovově ulici. Zastupitele zajímalo, zda bude součástí také velkokapacitní jídelna pro seniory. Místostarosta Petr Hladík (KDU - ČSL) odpověděl, že se počítá s vývařovnou na tisíc jídel. "V současné době se žádá o stavební povolení a v první polovině příštího roku bychom rádi vysoutěžili zhotovitele," informoval k projektu.

Zastupitel Martin Brož (Piráti) postupně navrhl vyřadit z rozpočtu na příští rok peníze na revitalizaci centra (1,5 mil.), rekonstrukci domu čp. 1 (10 mil.), parkovací dům naproti poště (2 mil.), Cestu drahokamů (2,5 mil.) a bazén (182 mil.). Ani jeden z požadavků nezískal dostatečnou podporu zastupitelů. Naopak navrhl zařadit do rozpočtu peníze na projektovou dokumentaci na rekonstrukci domu hasičů. Bod nakonec stáhl s tím, že vedení města přislíbilo se záměrem v blízké době začít zabývat. "Musíme budovu zmapovat a všechno připravit. Nebude to jen o zateplení a výměně oken," uvedla místostarostka Petra Trambová (TOP 09) s tím, že se do domu hasičů brzy chystá na prohlídku.