„Besedu zakládal můj strýc, vždycky fungovala především pro kulturu. Původně bylo uskupení pod obcí, dnes už ne," konstatoval předseda občanského sdružení Josef Šefránek.

V minulosti bylo v Osvětové besedě  kolem deseti lidí, dnes patří pod sdružení i Ražický hravý spolek, takže má zhruba pětadvacet členů. „Různě se to mění, někdo odejde, jiný přijde. Především mladí třeba po nějaké době skončí, protože jdou například na školu," řekl Šefránek.

Občanské sdružení Osvětová beseda se v Ražicích stará o kulturní akce. Pořádá je buď na venkovním parketě, nebo v obecním sále. „V sále děláme zimní akce, tedy divadla, otvírání a zavírání studánek, mikulášskou nadílku pro děti nebo setkání pro důchodce," vyjmenoval předseda.

Lesní parket každoročně hostí už tradiční akce, jako je festival Rockem proti rakovině, dětský den, Babouci pro starší generaci, pivní slavnosti, Permonické slavnosti, Pražec či Rock fest, který patří mezi mladší akce.

Osvětová beseda připraví každý rok okolo čtyřiceti kulturních akcí. „Návštěvnost bývala samozřejmě větší, tak jako všude. Mívali jsme na akci přes tisíc lidí, nejvyšší návštěvnost byla, myslím, šestnáct set lidí. Dnes se to ustálilo maximálně na čtyřech až pěti stech lidech, záleží na kapelách, ale i na počasí, pokud jde o venkovní akci," uvedl Josef Šefránek.

Největší návštěvnost v současné době Ražičtí registrují na divadelní představení. Chodí na ně pravidelně kolem stovky lidí.

Budoucnost jarních studánek je nejistá. „Příští rok na jaře to bude dvacet let, co se začala tato akce dělat, a možná to bude také naposledy. Zřejmě budeme dělat něco jiného," zmínil předseda sdružení s tím, že návštěvnost jarních studánek bývá jen okolo čtyřiceti lidí.

Osvětovou besedu částečně dotuje obec, ale převážně je závislá na sponzorech. „Obec nám přispívá, ale to se jedná hlavně o akce čistě pro místní, jako je dětský den, setkání důchodců nebo mikulášská nadílka," řekl.

Kromě pořádání kulturních akcí chystá sdružení knížku o Ražicích. „Společně se staršími obyvateli Ražic jsme dávali dohromady různé vzpomínky. Je to ale  opět o penězích," uvedl Šefránek s tím, že kniha už je napsaná, zbývá jen dodělat detaily a sehnat peníze na její vydání. Knihu pro obec napsal Roman Čada z Písku.

Příští rok uplyne přesně padesát let od otevření venkovního parketu v Ražicích. „Chceme udělat nějakou oslavu, zatím to vypadá asi na červenec," dodal předseda. Mělo by se jednat o hudební akci, kde si přijdou na své jak starší obyvatelé, tak i mladší.

Osvětová beseda sdružuje kromě ražických ochotníků i dětskou taneční skupinu, která si říká Zlatá lilie. Ta funguje asi tři roky.