Za týden se Milevsko „zvětší". Přijedou sem tisíce návštěvníků a stovky masek. V sobotu 14. února se tu konají maškary. Průvod vyjde ve 14 hodin od domu kultury. Přípravy organizátorů v těchto dnech vrcholí. „Je toho ještě hodně, co musíme udělat. Zařizujeme vozy, které budou pro určité spolky, dále třeba techniku," říká předseda Maškarního sdružení Milevsko Karel Procházka.

Letošní novinkou průvodu je jakási prezentace obcí, jejichž obyvatelé v průvodu půjdou s vlajkou obce a s cedulí s jejím názvem. Kolik obcí se přihlásilo, že vás podpoří?
Máme představu, že by šlo o olympiádu obcí. Většinou přijedou ty, které na průvod jezdí a které my navštěvujeme na jejich masopustech, dále třeba Květov, kde masopust nepořádají. Ale zúčastní se nově i Petrovice a Čimelice, ale samozřejmě můžou dorazit další, o kterých nyní nevíme.

Kolik masek by mohlo být v průvodu, máte představu?
Myslím, že by jich mělo být jako vždycky. Když jich bude víc, budeme jenom rádi. Ale „víc" bych si raději nechal na příští rok, kdy máme přislíbenou účast z partnerského švýcarského města Münchenbuchsee a chceme se pokusit po pěti letech překonat rekord 629 masek, který jsme vytvořili v roce 2011.

I loni vás bylo ale více než při rekordu…
 
Asi osm set. Rekord máme 629, ale tehdy nám nespočítali všechny masky, bylo nás 695, protože jsme dávali maskám náramky. Loni si zase všechny masky nešly pro náramky. Všiml jsem si, že ho neměla třeba taneční skupina EFK a bylo by to hned oficiálně dalších padesát masek navíc. Ani skupina Fantom neměla náramky. Myslíme, že stovka lidí byla bez náramku. Je třeba, aby se každý návštěvník, který jde za masku, šel zaregistrovat.

Registrace bude opět v budově domu kultury?
Ano, ale letos jsme udělali malou změnu. Masky se sice budou registrovat u loutkového sálu, ale nebudou tudy už vycházet. Projdou domem kultury a vyjdou hlavním vchodem. Usnadní se tím pohyb masek. Navíc ve vestibulu před velkým sálem bude fotograf skupiny Cvakycvak Martin Pelich fotit masky u stěny, aby měl pěkné fotky.

Letošní maškary se konají na svátek svatého Valentýna, motto jste zvolili: O tom svatém Valentýnu, zažijete pěknou psinu. Jak se Valentýn promítne do programu?
Asi moc ne. My jako maškarní sdružení k tomu nic nechystáme. Necháváme to na lidech, zda něco vymyslí sami. Kdybychom ale něco plánovali, stejně bych to neřekl, bylo by to překvapení.

Maškary jsou třídenní

čtvrtek 12. února – tradiční zvaní na maškary

pátek 13. února – Bakusův průvod na náměstí E. Beneše (převzetí nadvlády maškarního sdružení nad městem, ohňová show, odhalení sochy Bakuse)

sobota 14. února – průvod a program, který začíná v 9 hodin