„Snížení nezaměstnanosti na Písecku přičítám především politice zaměstnanosti. Hodně lidí najde uplatnění při veřejně prospěšných pracích v obcích. Stále také vzrůstá zájem zaměstnavatelů o zřizování společensky účelných pracovních míst. Těch je u nás oproti loňsku nárůst o 400 procent," uvedl ředitel Kontaktního pracoviště Písek Úřadu práce ČR Jiří Brožák.

O pracovníky na veřejně prospěšné práce stojí především obce. „V současné době tady máme tři pracovníky z úřadu práce a jsme s nimi spokojení. Původně jsme jich měli pět, ale jedna žena si našla práci a jedna nenastoupila, protože musela na operaci, ale možná se k nám ještě vrátí, pokud jí to zdravotní stav dovolí," uvedla starostka obce Kluky Jana Hrdinová.

Veřejně prospěšné práce v obci Kluky zahrnují, podobně jako jinde, péči o veřejná prostranství v obci a o obecní les. V případě nepříznivého počasí pro ně mají uplatnění v keramické dílně.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl podle statistických údajů úřadu práce zaznamenán ve všech 77 okresech republiky. Z nich se Písek řadí na třetí místo s poklesem o 15,7 procenta hned za druhé Prachatice (o 17,4 procenta a první Jindřichův Hradec (o 18,2 procenta).

Zájem zaměstnavatelů o přijímání nových zaměstnanců trvá. „Průběžný nábor dělala například i společnost Odpady Písek, která měla asi devět míst, nebo Hotel Zvíkov měl požadavek na deset míst," uvedl Jiří Brožák. Podle něj je při nízké nezaměstnanosti už někdy problém požadavkům zaměstnavatelů vyhovět.

Proto se v některých případech přistupuje i k jiným formám spolupráce jako například u hromadného propouštění ve společnosti Pekárna Merkur, kdy je snaha o zprostředkování zaměstnání bez evidence na úřadu práce nebo s minimální dobou evidence, a to jednáním se současným a potencionálním zaměstnavatelem.

Nezaměstnanost
v kraji

1. Prachatice 4,1%
2. Písek 4,4%
3. České Budějovice 4,6%
4. Jindřichův Hradec 4,7%
5. Strakonice 5,9%
6. Tábor 6,7%
7. Český Krumlov 7,6%
Zdroj portál MPSV