V sobotu v podvečer se milevské kino zaplnilo diváky, kteří přišli společně oslavit 99. výročí vzniku Československé republiky. Při této příležitosti se už stalo tradicí, že tu představitelé města předávají pamětní medaile milevským osobnostem.

Letos radní rozhodlio udělení medailí čtyřem vybraným nominovaným kandidátům, které navrhovali jak občané města, tak radní. Do loňského roku byly městem předány medaile dvaceti osobnostem, mezi nimiž je i autor grafického návrhu medaile, významný grafik František Doubek, kterému byla udělena in memoriam. Druhým autorem medaile je sochař Vladimír Oppl.

Medaile byly vyrobeny k 830. výročí první písemné zmínky o městě v roce 2014. Jsou stříbrné o průměru pět centimetrů a je na nich nápis Cum Gratia Magna Civitatis Milevsko, v překladu S velkým díkem města Milevska.

Sobotním večerem provázel Martin Vaverka a o hudební doprovod se postarala kapela Dixie Street Band Tábor. Návštěvníci také zhlédli krátký film pohlednic z historie a současnosti Milevska, který vytvořil Filip Kašpar.

Oceněné osobnosti Milevska:

Jan Humpál
Jako učitel hudby působil v Milevsku od roku 1952. Žáky učil hře na housle přes padesát let. V hudební škole vedl i oblíbený žákovský orchestr.
Od roku 1958 byl členem Píseckého komorního orchestru a přes 15 let i jeho koncertním mistrem.
Jiří Lesák
Celý svůj profesní život zasvětil milevské vzduchotechnice. V ZVVZ pracoval jako konstruktér a později i ve vysokých řídících funkcích. Podílí se velmi aktivně na rozvoji milevské turistiky a obětavě pracuje jako předseda Senior klubu ZVVZ.
Jan Polata
S Milevskem a milevskou vzduchotechnikou je spojený od roku 1964. Tehdy začal pracovat v montážním závodě ZVVZ. Ve stejném oboru začal v roce 1990 samostatně podnikat. Od té doby vybudoval významný a stabilní podnik, který dává práci lidem.
Martin Komárek
Je legendou dřevorubeckého sportu nejen pro Milevsko, kde žije a má firmu. Českou republiku reprezentoval na mezinárodním poli a získal řadu trofejí a ocenění. Nejvýznamnějšími jsou tituly mistra světa a mistra Evropy. Je i držitelem několika rekordů.