Zlatá jízda Martiny Sáblíkové ani stříbrný běh biatlononé štafety neodlákaly včera zhruba dvě stovky zaměstnanců milevského ZVVZ od setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Ten přijel do milevské firmy s omluvou.

„Mám špatné svědomí už asi patnáct let. Tehdy jsme jako česká vláda podlehli silnému mezinárodnímu tlaku a zrušili jsme dodávku vzduchotechniky pro íránskou jadernou elektrárnu. ZVVZ  sice dostala finanční kompenzaci, ale byla to chyba. Tehdy nám slibovali, že se budeme podílet na stavbách v Jižní Koreji, ale zůstalo jen u slibů. Za tu chybu jsem se přijel omluvit," řekl Miloš Zeman zaměstnancům ZVVZ. Zároveň slíbil, že při své cestě do Ruska se bude snažit připravit českým firmám dobré postavení, aby mohly získat nové zakázky.

Lidé vystoupení Miloše Zemana hodnotili kladně. Spokojený byl Roman Bolek, který položil prezidentovi jednu ze dvou otázek. „Ani jsem nečekal tak rozsáhlou odpověď. Nijak jsem se nepřipravoval, ale atmosféra tady mě vyhecovala," podotkl třiačtyřicetiletý Roman Bolek, který se v milevské firmě vyučil a pracuje tu celý život.

„Setkání se mi líbilo. Musím říct, že se až divím jak příjemně na mě prezident působil," řekla Dana Jirecová, která pracuje ve skladech ZVVZ.

Prezident na závěr návštěvy uvedl do chodu nové univerzální obráběcí centrum, které ukončilo úvodní etapu modernizace těžké obrobny závodu. Nová výrobní investice stála víc než 40 milionů korun.