Jak je na tom Písecko? Rozhodně ne o moc lépe. „Pár lidí chodí samo od sebe na preventivní prohlídky, ale moc jich není. Jsou to převážně mladí a informovaní lidé," konstatoval písecký praktický lékař Petr Pudík s tím, že hodně pacientů prevenci podceňuje. Pozvánky na kontroly ordinace nerozesílá, ale snaží se na pacienty apelovat například při osobním setkání.

Praktická lékařka Eva Harcubová si pacienty zve, ale přicházejí podle jejích slov často sami. „Pokud k nám přijdou s nějakým problémem, zkontrolujeme v jejich kartě, zda by měli podstoupit preventivní vyšetření, a hned se s nimi domlouváme na termínu návštěvy," uvedla Eva Harcubová.

Malý zájem o preventivní prohlídky pramení podle VZP často z mylného názoru, že zdravý člověk nemusí chodit k lékaři. „To je ale nesmysl. Řada nemocí v počátečních stádiích nebolí a nepůsobí ani žádné jiné potíže," podotkl tiskový mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře má dospělý člověk nárok jednou za dva roky.

Kromě preventivních prohlídek u praktického lékaře mají dospělí nárok také dvakrát ročně na stomatologickou prohlídku a ženy od 15 let jednou za rok na prohlídku u gynekologa.

ROZHOVOR: V posledních dvou letech pacienti preventivní prohlídky nepodceňují

Podle průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny přes polovinu sledovaných lidí na prevenci svého zdraví moc nehledí. Spíše je podceňují. Není tomu však ve všech ordinacích stejně. Záleží na zodpovědnosti pacientů a na přístupu zdravotnického personálu k nim. O zdravotních preventivních prohlídkách přinášíme rozhovor s píseckou praktickou lékařkou Evou Harcubovou. Její pacienti patří na Písecku k těm vzornějším. Své zdraví neberou na lehkou váhu.

Praktická lékařka Eva Harcubová.

Podle průzkumu VZP chodí na preventivní lékařské prohlídky jen 40% lidí, jak je to u vašich pacientů?
U nás chodí na preventivní prohlídky většina pacientů, i když to samozřejmě nikdy úplných sto procent nebude.

Hlásí se na ně pacienti sami, nebo si je zvete?
Pacienty si zveme, ale přicházejí také často sami. Pokud k nám přijdou s nějakým problémem, zkontrolujeme v jejich kartě, zda by měli podstoupit preventivní vyšetření, a hned se s nimi domlouváme na termínu návštěvy. Každý má nárok na preventivní prohlídku jednou za dva roky. Hlídáme si to. U preventivních vyšetření vždy vycházíme i z rodinné anamnézy, abychom nic nepodcenili.

V posledních dvou letech se ale pacienti častěji objednávají aktivně sami.

Myslíte, že je to díky osvětě ze stran zdravotních pojišťoven?
Docela určitě. Nejčastěji přicházejí pacienti, kteří jsou u VZP, ale i ostatní. Od loňského roku VZP sleduje, zda pacienti měli doporučené preventivní vyšetření a písemně jim vyšetření doporučuje. U žen je to od 45 let mamografické vyšetření a u všech od 50 let je to vyšetření stolice kvůli riziku karcinomu tlustého střeva. Často přicházejí přímo s dopisem od pojišťovny.

Hlídáte také očkování proti tetanu?
Ano, zanedbávají je jenom jednotlivci, jsou to spíše výjimky. Očkování pacientů proti tetanu si hlídáme automaticky. Dříve se to zaznamenávalo do občanských průkazů, což už dávno nejde. Proto sestřička dává vždy při očkování každému nálepku na kartičku od zdravotní pojišťovny s datem, kdy byl očkovaný. Je to pro případ, že by si udělal úraz, nebo musel na ošetření do nemocnice.

Spoléhá stále hodně lidí na to, že jim někdo připomene, aby se o své zdraví starali?
Když si vzpomenu na dobu před revolucí, tak byla praxe jiná než dnes. Zdravotníci si všechny zvali a pacienti se na to spoléhali. Když neměli problémy, tak se sami nestarali. V poslední době pozoruji, že mají stále větší zájem o to, aby nic nepodcenili a zdraví si upevnili.

Co by měla preventivní prohlídka u praktického lékaře zahrnovat?

• změření krevního tlaku
• zjištění indexu tělesné hmotnosti
• orientační vyšetření zraku a sluchu
• vyšetření moči diagnostickým papírkem
• zhodnocení onkologických rizik (vyšetření kůže, případně vyšetření per rectum, u mužů při zvýšeném riziku klinické vyšetření varlat, u rizikových žen od 25 let klinické vyšetření prsů)
• laboratorní vyšetření koncentrace cholesterolu (při první všeobecné preventivní prohlídce a pak ve 30, 40, 50 a 60 letech)
• laboratorní vyšetření glykémie (při první všeobecné preventivní prohlídce a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech)
• EKG (ve věku 40 let a dále ve čtyřletých intervalech)

ANKETA: Chodíte k lékaři na preventivní prohlídky?

Martin Filipín
Líšnice
Jsem dobrovolným dárcem krve, chodím na pravidelné odběry a jejich součástí jsou i prohlídky. Přiznám se, že dříve jsem preventivní prohlídky zanedbával, teď jsem docela zodpovědný. Co se týče například zubaře, s rodinou k němu chodíme všichni najednou.

Marie Rozhonová
Stará Dobev
Snažím se je hlídat. Hlavně chodím pravidelně každý rok na gynekologii a každý půlrok k zubaři. Doktor mě před časem upozornil i na to, že nejsem očkovaná na tetanus, ale už to mám v pořádku, a pravidelně chodím také na mamograf. Nechci nic podcenit.