Koukám, že s přípravami na otevření finišujete…
Všechny místnosti jsou nově vymalované, mají nová futra a dveře, opravené podlahy, jsou tu i nové lustry. Zbývá pověsit záclony, položit koberce a dovybavit pokoje nábytkem z depozitářů Strahovského kláštera.
Návštěvníkům nabídneme prohlídku několika zařízených pokojů, protože prelatura od 17. století sloužila jako místo, které využíval opat, když přijel ze Strahova. Podle toho budou pokoje vybavené.
Nábytek tedy vozíte ze Strahova. Pochází něco z Milevska?
Je hodně věcí, které se sem vracejí. Původně byly v Milevsku, potom na Strahově v depozitářích a nyní sem přicházejí zpátky – například svícny v kapli opata. (Míříme do poslední části prohlídkové trasy v barokní prelatuře.) Vloni restaurovaný oltář Čtrnácti svatých pomocníků, který tady vidíte, stával původně v bazilice.
Takže kaple bude vrcholem prohlídkové trasy?
Prohlídku prelatury tady budeme končit. Pokoje, které návštěvníci projdou předtím, budou vždy zařízeny v určitém slohu – například ložnice bude převážně secesní – což nabídne možnost podrobnějšího seznámení s jednotlivými etapami dějin kláštera včetně významných osobností, které v Milevsku působily.
Barokní prelatura bude spolu s Latinskou školou jednou prohlídkovou trasou, druhou bude klášterní bazilika a kostel sv. Jiljí. Čím se liší?
Trasa zahrnující prelaturu a Latinskou školu se bude více věnovat dennímu životu premonstrátů a historii a osobnostem řádu. V okruhu věnovaném bazilice a kostelu sv. Jiljí bude více prostoru pro architekturu a duchovní rozměr staveb.
Který okruh bude pro návštěvníky atraktivnější?
Z hlediska historie a architektury zůstává nejvýznamnější částí kláštera románská bazilika s rajským dvorem, gotickou opatskou kaplí a hřbitovní kostel sv. Jiljí. Druhá trasa v barokní prelatuře a Latinské škole nabídne bližší nahlédnutí do života premonstrátů.
Co od ní očekáváte?
Hodně dotazů návštěvníků směřuje k tomu, kdo premonstráti jsou, co dělají, co znamená vstoupit do řádu. To se tady dozví. Bratr Zdík spolu se strahovskou knihovnicí Hedvikou Kuchařovou připravují texty a fotografie na informační panely, které prohlídku obohatí.
Ročně projde klášterem okolo tří tisíc platících návštěvníků. Myslíte, že se číslo během letošní sezony zvedne?
Samozřejmě bychom byli rádi. Snažíme se s tím počítat a být tady personálně v takovém počtu, aby byl vždy někdo, kdo se návštěvníkům bude věnovat. Ke zvýšení jejich počtu chceme přispět i propagací kláštera.¨
Myslíte si, že vaše nová expozice bude konkurencí pro Milevské muzeum, které sídlí na druhém nádvoří kláštera?
Myslím, že naopak. Čím více lidí do areálu kláštera přijde, tím více se jich může jít podívat i do muzea. Když provádím návštěvníky, vždy je na muzeum upozorním. Může doplnit to, co viděli během prohlídky, a ukázat jim něco nového. Má ve sbírkách například unikátní gotické dlaždice nalezené při archeologickém průzkumu v bazilice, nabízí i srovnání zařízení měšťanských pokojů s interiéry, které návštěvníci zhlédnou v prelatuře.
Novinkou pro návštěvníky bude opravená budova na druhém nádvoří, kde sídlí lesní správa. Představený kláštera Řehoř Jiří Žáček o ní říká, že je to nejhezčí budova ve městě. Souhlasíte s tím?
Krásná určitě je, ale Milevsko neznám tak dopodrobna, proto bych se nerada dotkla dalších krasných budov, které tady jsou.
Opravy se dočkala i střecha na budově barokní prelatury. Co chystáte dál?
Nová expozice zabere asi dvě třetiny prvního patra prelatury a pokud vím, uvažují bratři o tom, že ve zbylém prostoru by byla klubovna. Když sem přijedou výpravy dětí, byla by možnost je tam vzít a připravit pro ně program doplňující prohlídku. Také bychom tu v budoucnu mohli nabídnout ubytování pro návštěvníky kláštera.
Co návštěvníkům doporučujete, co je zajímá?
Návštěvníci, kteří přijeli ve čtvrtek, si pochvalovali, jak Milevsko žije. Na náměstí byly trhy. Jinak je to obligátní otázka, kam se můžou dojít najíst. Ptají se také na vyhlídkový okruh kolem kláštera i na výlety do okolí. Například rodinám s dětmi doporučuji zážitkový park Zeměráj v Kovářově.