Poslední zvířata odvezly dva kamiony z vepřína v Letech, jak již Deník informoval, ve středu 14. března. Následovat bude předání areálu z rukou dosavadního majitele, společností AGPI, Muzeu romské kultury. To bylo státem pověřené likvidací vepřína a vybudováním památníku obětem romského holocaustu. „Dohodli jsme se s místopředsedou představenstva společnosti AGPI Janem Čechem na předání areálu v průběhu dubna. Hledáme termín, který bude vyhovovat oběma stranám,“ uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.


Na téma, jak by měl památník v budoucnu vypadat, se podle jejích slov bude konat řada diskusních setkání. Jedno se už uskutečnilo 2. března. Druhá debata by se měla uskutečnit přímo v Letech v sále kulturního domu 25. dubna.

Své názory mohou lidé vyjadřovat i na webu Muzea romské kultury. Odpovídat tady mohou na otázky: Jakou roli by měl mít památník v Letech v budoucnu? Jakou formou připomínat romské oběti 2. světové války v Letech u Písku? Jakou podobu by pietní místo mělo mít?

Mezi navrhovanými řešeními zaznělo například zachování správní budovy vepřína pro vstup do areálu a pro vybudování návštěvnického centra. Tam by mohla vzniknout stálá expozice romského holocaustu s výstavou archeologických nálezů z bývalého tábora.

Uvažuje se také o ponechání jedné z hal vepřína a o postavení repliky některého z původních baráků tábora s tehdejším vybavením, ale i o vysázení stromořadí.