„Původně byl v lesích města Písku vybrán smrk ztepilý. Nakonec dostal přednost strom ze Smrkovic, kde svými kořeny poškozoval sklep sousedního domu. Navíc by v budoucnu překážel při plánovaném zateplování bytového domu," vysvětlila tisková mluvčí MSP Lenka Gareisová.

Kdo a kde vánoční strom pro Písek vybírá? „Na výběru stromu se podílí zaměstnanci Městských služeb Písek, konkrétně vedoucí střediska veřejné zeleně Jiří Hrubec, který má na starosti údržbu zeleně a Miroslav Lojík z odboru životního prostředí. Vybírá se v píseckých lesích, na pozemcích města a případně u soukromých majitelů, kteří nabídnou strom městu," upřesnil mluvčí města Roman Ondřich.

Základním kritériem je samozřejmě zdraví stromu, dále jeho výška. Vybírají se stromy, které jsou vysoké dvanáct až čtrnáct metrů.

Písečtí budou moci letos obdivovat novou výzdobu stromu.

„V Karlově a Heydukově ulici už jsou nové převisy s vánoční výzdoba a nová  bude použita i na vánoční strom na náměstí. Jedná se o systém úsporných led žárovek, takže by výzdoba měla být modernější, hezčí a ve finále i úspornější na energetickou náročnost," dodal mluvčí.