Velké změny čekají milevské náměstí E. Beneše. Řidiči si tu budou muset zvyknout na novou jednosměrku. Úpravy se budou týkat i veřejného osvětlení, zeleně či povrchu komunikací.

„Cílem je, aby náměstí bylo náměstím, aby bylo plynule spojeno s radnicí," komentuje starosta Zdeněk Herout výsledek novinek, o kterých radní diskutují. Definitivně o jejich podobě ještě nerozhodli.

Úpravy u náměstí souvisí s obnovou kanalizace ve Švermově ulici, která vede z náměstí. „Kanalizaci začneme rekonstruovat od ulice 5. května a chceme skončit u Úzké ulice. Když už po mnoha letech saháme do okolí náměstí, nechali jsme  od městské architektky Simony Švecové zpracovat, jak by mohlo vypadat," vysvětluje starosta s tím, že studie je zatím pracovní verzí.

Podle předběžného plánu půjde k zemi zeď, která opticky odděluje náměstí od radnice. „Dále chceme ulici, která je před radnicí, srovnat s chodníkem a vydláždit ji. Abychom tu zklidnili provoz, tak by část ulice směrem od 5. května po kostel byla jednosměrná," popsal zásadní změny starosta Herout.

Místostarosta   Martin Třeštík doplnil, že tato ulice bude mít charakter obytné zóny. „Nemá tu přednost auto před chodcem, ale bude tam smíšený provoz," uvedl místostarosta Třeštík.
Řidičů se dotkne i další novinka: spojovací ulička mezi náměstím a parkem u kostela by už pro vozidla nebyla průjezdná. „Zamezili bychom tam průjezdu a zase bychom ji vydláždili. Spojí se tak oba prostory: park u kostela bude součástí náměstí," popsal starosta.

Podle jeho slov u radnice ubude několik parkovacích míst. „Zase nám jich několik vznikne. Proti Frolovi jsou nakreslená šikmá stání, ale musíme čekat, zda nám to povolí," podotkl starosta. Dodal, že počítají i s vysázením nové zeleně.

Nový předseda dopravní komise, zastupitel Lubomír Šrámek, se ke studii zatím nechtěl vyjádřit.  „Studii jsem ještě neviděl. Předpokládám, že ji brzy dostanu a že na nejbližší schůzce dopravní komise se s ní seznámí i ostatní členové komise. Předpokládám také, že rada města bude mít zájem o naše stanovisko  ke studii," konstatoval předseda dopravní komise Lubomír Šrámek, podle kterého by měla studie navazovat i na celkové řešení a pojetí centra města.

Obyvatel města David Schorník si myslí, že by nová podoba náměstí měla být přínosem. „Vždyť už se hodně dlouho mluví o tom, že by se náměstí mělo, řekněme,  otevřít směrem ke kostelu," uvedl Schorník.

Vedení města počítá s tím, že až bude studie hotová, zveřejní ji, aby se s ní mohli seznámit i obyvatelé.