Bernartičtí myslí na budoucí rozvoj obce. Jejich záměrem je vykoupit pozemky v průmyslové zóně, která se nachází u silnice směrem na Tábor, a dále v lokalitě Posvátný. Tam plánují připravit další stavební parcely.

Starosta Pavel Souhrada věří, že se s majiteli dohodnou. „S bratry Bartůňkovými, kteří mají pozemky na Posvátném, jsem jednal už dříve. Říkali, že pozemky neprodají, dokud nebude euro. Je to rok, kdy jsem s nimi mluvil naposledy, a říkali, že už bychom se mohli dohodnout," dává jednu z nadějí starosta. 

Zastupitel Aleš Kroupa si pokládá otázku, zda je příprava dalších stavebních parcel nutná. „Jen v samotných Bernarticích je deset nemovitostí na prodej. Za chvíli bude ve středu obce půlka domů volných, ale my budeme mít zastavěné všechny kopce," zdůrazňuje Aleš Kroupa.

Podle reakcích dalších zastupitelů nechce každý starší dům a navíc obec nemá žádné páky na to, aby mnohdy přemrštěné ceny chalup šly dolů.
Například Václav Tupý považuje stavební parcely za důležité. „Jestliže tady nebudou k dispozici vhodné parcely pro výstavbu, zájemci odtud odejdou do Milevska, do Sepekova nebo kamkoliv jinam," je přesvědčen zastupitel Václav Tupý. „Středy a centra obcí budou za chvíli prázdné, bohužel tak to je. Dokud budou na trhu nesmyslné ceny za staré domy, do kterých se deset nebo i padesát let nic neinvestovalo, a budou chtít za ně tři i více milionů korun, tak budou domy opuštěné. Taková je realita," dodává.

Starosta Pavel Souhrada připomíná, že rozvoj obce je daný územním plánem. „Do budoucna bych se nesnažil ohraničené území rozšiřovat, je pro nás tak akorát. Postupně se budeme snažit naplnit daný prostor. To ale znamená, že se tam musí okamžitě stavět. Pokud bude jiná možnost, ať lidé staví v centru, ať použijí svoji zahradu, ať si opraví dům, to je jenom dobře, ale musíme mít něco, co můžeme nabídnout," říká starosta.

Podle územního plánu by se dalo v Bernarticích stavět na Posvátném, nad hřbitovem či od stadionu směrem dolů.

Důležitá je pro městys i průmyslová zóna na okraji obce, kde už podniky fungují. Pavel Souhrada vysvětluje, že by měla mít jednoho majitele pozemků.
„Investor potřebuje jednat s jedním majitelem. Obec je pro to ideální institucí. Jakmile zájemci zjistí, že tam je osm majitelů, tak z toho vycouvají," popisuje praxi starosta, podle kterého mají Bernartice dobrou polohu a také je tu dobré spojení.

Vedení městyse plánuje, že by si na výkup pozemků vzali zastupitelé úvěr. Nejprve budou s majiteli uzavírat smlouvy o smlouvách budoucích kupních a až bude mít obec jistotu, že bude vlastnit daný celek, odkoupí všechny pozemky.