První brázdu s ním vyorali v roce 1827 za kovárnou v Rybitví. Tento pluh ve své době znamenal velký převrat v úpravě půdy a zemědělském hospodaření vůbec.

Významného pomocníka dřívějších zemědělců si zájemci mohou už v příštím týdnu prohlédnout v Prácheňském muzeu v Písku, které tak pokračujeme v seriálu velmi navštěvovaných mimořádných krátkodobých výstav.

„Historické ruchadlo nám zapůjčilo Východočeské muzeum Pardubice a návštěvníci tento 190 let starý historický vynález uvidí v naší expozici Písecký venkov od 6. do 11. června,“ doplnil ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek.

Návštěvníci píseckého muzea si tak mohou připomenout, že vystaveným exponátem Češi významně ovlivnili vývoj evropského zemědělství. Na přelomu 18. a 19. století toto odvětví prožívalo převratnou dobu. Bylo stále těžší uživit obyvatelstvo, jehož počet se dramaticky zvyšoval. Jedním z nejtvrdších oříšků pro tehdejší rolníky byla orba.

Používaný pluh byl málo účinný, o tom se na vlastních hospodářstvích přesvědčili bratranci Václav a František Veverkovi původem z východočeského Rybitví. Sestavili ruchadlo, které půdu nejen rozrušovalo a provzdušňovalo, ale převracelo ji tak, že vrchní vrstva se dostával dolů a spodní vrstva odpočaté půdy navrch.

O vynález byl mezi zemědělci velký zájem. Bratranci Veverkovi však na něm nezbohatli. Nevěděli, že ruchadlo je nutné patentovat a pak je možné je obchodně využít. Jejich autorství bylo dokonce zpochybňováno. František a Václav Veverkovi nakonec zemřeli v bídě a uznání se jim dostalo až po smrti.