Jelínek byl nadaný talentem výtvarné zkratky, karikaturním viděním a nevyčerpatelným humorem. Již od studií mu byl nejbližší kreslený vtip, komiks, ilustrace i užitá grafika. Jeho blízkým přítelem a spřízněným talentem byl od gymnázia Adolf Born, s nímž řadu let vytvářel doslova „tvůrčí duo“. Jejich karikatury, ilustrace a komiksy se brzy staly vyhledávané a byly důvodem bohaté spolupráce s knižními vydavatelstvími a časopisy (ABC, Dikobraz…). Za svou tvorbu, převážně grafickou a ilustrační získal celou řadu cen na mezinárodních knižních festivalech a výrazně se uplatnil i v animovaném filmu.

Břitká satira vedla po roce 1968 k jeho bojkotu oficiálními komunistickými kruhy i přes nesporné mezinárodní úspěchy a ocenění (výstavy ve všech kontinentech, prestižní ocenění za Nejkrásnější knihu roku 1975 v Bologni aj.).

Do roku 1980 se jako ilustrátor podílel na více než sto knižních titulech. V roce 1981 před normalizačním tlakem emigroval do Spolkové republiky Německo. Začal pracovat pro časopis Computer Woche, který spolupracuje s Jelínkem dodnes. Přesto v Německu Oldřich Jelínek prožil nesnadné doby, kdy kromě několika nejbližších přátel o něm neměl nikdo zprávy a pomalu upadl v zapomnění. Teprve v roce 1998 mu jeho přátelé uspořádali po více než 20 letech opět výstavu v Čechách.

Oldřich Jelínek v posledních letech pendluje mezi Českou republikou a Německem a je stále aktivní. V roce 2016 věnoval část svého díla z mnichovského ateliéru do sbírek Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a o rok později svůj dar rozšířil i o starší grafickou tvorbu. Právě dílčí výběr z těchto darů nyní představí Prácheňské muzeum v Písku.

Prácheňské muzeum