Spolek Prácheňská scéna navázal na Lidové divadlo, které v minulosti působilo při Divadle Fráni Šrámka. Zároveň navázal také na dlouholetou tradici ochotnického divadla v Písku. Jak připomněla členka Prácheňské scény Jana Jiříková, ve městě vznikl první ochotnický divadelní soubor na přelomu let 1867 a 1868.

"V současné době máme přes třicet členů, připravujeme představení pro děti i dospělé a úspěšně se účastníme divadelních přehlídek a festivalů po celých Jižních Čechách," poznamenala Jana Jiříková s tím, že spolek také navázal spolupráci s ochotníky z partnerského města ve Veĺkém Krtíši na Slovensku, pořádá oblíbené Zvíkovské divadelní léto a podílí se na organizaci kulturních a společenských akcí v Písku.

Prácheňská scéna staví 25. výročí.Prácheňská scéna staví 25. výročí.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Oslava 25. výročí se uskuteční v sobotu 5. listopadu v Divadle Fráni Šrámka v Písku. V 16 hodin uvedou ochotníci derniéru úspěšné hudební komedie Poprask na laguně, která měla premiéru v roce 2017. Na 19. hodinu je pak připravena písecká premiéra hudební pohádkové hry Zapeklitá komedie aneb Kdosi brousí nad Paďousy. "Je to pohádka, která připomíná poetiku Drdových Dalskabátů. Její děj bude aktuální v každé době, tedy i v té dnešní. Kolik z nás je ochotno za peníze, moc, kariéru a pohodlný život upsat svou duši třeba čertu?" nastiňuje novinku v repertoáru Prácheňské scény Jana Jiříková. Obě představení jsou vhodná pro děti od 12 let.

13. mateřská škola v Písku.
Nové rozvody, kuchyně i interiéry. Největší písecká školka má za sebou opravu

Během sobotního odpoledne bude v čase od 15 do 19 hodin v divadle k vidění také výstava fotografií, kronik spolku, plakátů a scénářů ve foyer divadla. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji přes Centrum kultury města Písek.