Lidí bez zaměstnání ve státní evidenci na Písecku zatím stále ubývá, pracovníkům úřadu práce neubyla.

Zaznělo to na poradním sboru v písecké pobočce Úřadu práce ČR, jehož členy jsou zástupci města Písku, Milevska, hospodářské komory, firem a odborů.

Statistiky Písecko se v současné době řadí na 4. místo s nejnižší nezaměstnaností (1,4%) v ČR.V rámci kraje je na druhém místě za Jindřichovým Hradcem (1,3%).

Ředitel písecké pobočky Úřadu práce Jiří Brožák připomněl, že stávající 1,4 procenta nezaměstnanosti na Písecku je také důsledkem toho, že je na trhu práce větší nabídka volných míst. Pracovníci úřadu odbaví přibližně stejný počet klientů, jako v roce 2015, kdy byla větší nezaměstnanost. V současné době jim ale už na první schůzce pracovnice úřadu práci nabízí. Stává se to i u absolventů, kteří často sami přicházejí do evidence s tím, že už mají nějakou práci rozjednanou, ale nejsou si jistí, zda ji dostanou. Úředníci tak často stihnou během měsíce hodně lidí zaregistrovat, ale zároveň i vyřadit z evidence uchazečů o zaměstnání. Zrychlení zprostředkování zaměstnání se pozitivně odráží i na výši výplat sociálních dávek. V provozu úřadu práce se zásadně neprojevila ani legislativní úprava státní sociální podpory, která změnila pravidla pro přiznávání přídavku na dítě a příspěvku na bydlení. Žadatelé teď musí dokládat nárok na přídavek na dítě každý kvartál, dříve to bylo pouze jedenkrát za rok. Náročnější je i prokazování nároku na příspěvek na bydlení, kdy musí počátkem čtvrtletí strávit na úřadě nepoměrně delší dobu.