Na Jindřichohradecku po 14. hodině sněžení vystřídal zmrzlý déšť a v krátké chvíli silnice pokryla ledovka. Obdobnou situaci lze očekávat i v dalších regionech kraje.

Z Německa podle Českého hydrometeorologického ústavu k nám směřuje výrazné pásmo trvalejších srážek, které už mohou být i čistě mrznoucí. Pozor je třeba dávat zejména v Plzeňském kraji a Pošumaví. Situace se může rychle měnit také na rozhraní jižních Čech a Vysočiny, kde se vyskytují výraznější srážky.

„Jak jsme předpokládali, skupenství srážek se mění a je velmi proměnlivé i na malých vzdálenostech. Teploty výrazně závisí na proudění. Kde nefouká, je stále dost chladno. Na většině území nicméně stále mrzne a teploty povrchů jsou většinou pod nulou, někde i výrazně. Pouze v jižních Čechách už jsou teploty silnic většinou nad nulou,“ naznačují meteorologové. Přesto opatrnost na silnicích je na místě.

close Výstraha před ledovkou. info Zdroj: Zdroj ČHMÚ zoom_in Výstraha před ledovkou.

V průběhu večera a noci budou srážky od jihu slábnout, současně se bude významně oteplovat, riziko tvorby ledovky tak v regionech na jihozápadě Čech postupně pomine.

Ve čtvrtek přes den můžeme čekat zataženo s deštěm, ojediněle i mrznoucím, který bude od severu přecházet ve sněžení ve všech polohách. Ranní teploty se vyšplhají na 5 až 8 °C. „Během dne nás čeká od severu ochlazování, k večeru -3 až 0 °C. Povane mírný jihozápadní vítr o rychlosti 3 až 6 m/s, který se bude večer měnit na severozápadní až severní,“ uvedla meteoroložka Eva Houbová.