Mezi nejčastějšími tipy byl bobr, nutrie, vydra nebo ondatra. Právě poslední jmenovaná možnost je správně. Šlo o loňské mládě ondatry pižmové. „Když se k nám dostala, vypadala, že je před smrtí, téměř se nehýbala. Už za dvě hodiny ale byla úplně v pořádku a divoce skákala po voliéře. Osobně si myslím, že ji mohlo ťuknout auto, když přebíhala silnici,“ uvedl předseda Záchranné stanice živočichů Makov Libor Šejna.

Zachránkyně ondatry přitom měly velké štěstí. „Kdyby byla ondatra v pořádku, prokousne ruku jako nic. Mám s nimi zkušenosti, jsou to velcí rváči,“ varoval předseda záchranné stanice.

Makov z ptačí perspektivy.
VIDEA: Proleťte se na křídlech ptáků. Zakroužíme společně nad Makovem

Ondatra pižmová je savec z čeledi křečkovitých. Do Evropy byl zavlečen ze Severní Ameriky počátkem 20. století. Ondatří hustá srst je také velmi oblíbená v kožešnickém průmyslu. „Ondatra žije skrytě v rákosí, a tím uniká lidské pozornosti. Znají je hlavně rybáři, kteří tráví hodně času u vody. Je to nepůvodní druh, stejně jako nutrie. Řada lidí se jí navíc štítí, protože je to taková myš s ošklivým ocasem,“ dodal Libor Šejna.

Ondatry pižmové v záchranné stanici nejsou příliš častými hosty. Do Makova přijmou asi jedno zvíře do roka.