„Znamenalo by to zvýšené náklady jak pro majitele psa, tak pro město. Jeden čip stojí od 500 do 700 korun. Cena za čtecí zařízení se pohybuje od tří tisíc až do pětadvaceti tisíc korun," argumentoval místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

S rozhodnutím radních souhlasí zastupitel Martin Brož (Piráti), nicméně považuje čipování psů za důležité. „Neměli bychom to lidem nařizovat, ale motivovat je k tomu, aby svého psa nechali čipovat," podotkl Martin Brož. Ten také v zastupitelstvu prosadil úlevu od poplatku za psa právě pro majitele, kteří mají psa trvale označeného. Zatím jen na jeden rok. „Mělo by to být na delší dobu," doplnil.

Vedoucí útulku pro opuštěné a nalezené psy měst Strakonice a Písek Alexandra Auterská by povinné označování psů uvítala. „Důležité je psa nejen nechat očipovat, ale hlavně zaregistrovat, protože jinak ho jen těžko dohledáme. Hodně psů má čip, ale neregistrovaný," konstatovala Alexandra Auterská.

I kdyby však trvalé označování psů ukládala vyhláška, neznamená to, že budou mít všichni psi čip. „Co si budeme povídat, když chce mít majitel psa očipovaného, už dávno to udělal. Hodně lidí za psa neplatí ani poplatek, natož aby ho nechávali označit. Všichni by to určitě nedodržovali, ale u těch ostatních by to při zaběhnutí psa pomohlo k jeho rychlému návratu domů," dodala vedoucí útulku.

Jak pracovníci útulku, tak i strakonická městská policie mají čtecí zařízení na čipy. Písečtí strážníci na něj zatím čekají.

Vyhlášku o trvalém označování psů má od roku 2012 město Vodňany. Náklady spojené s čipováním si hradí majitel psa.