„Je to úžasné. Nepřispívají jen místní lidé, ale oslovila jsem i firmy v okolí či jiné sponzory a peníze se nám pomalu nasčítávají," uvedla starostka Horosedel Lada Hašková.

Obec potřebuje na opravu varhan celkem 120 tisíc korun. Na první etapu, která má za úkol varhany zprovoznit tak, aby hrály, už však vybrané peníze stačí. Horosedelským se tak povedlo, oč usilovali, a vzácné historické varhany zazní tento víkend na poutní slavnosti v kapli sv. Jana Nepomuckého.

Slavnost v kapli, kde po bohoslužbě zazní skladby pro trubku a varhany, se koná v neděli od 14.30 hodin. Program ale bude bohatý po celý víkend. V Horosedlech například trochu netradičně tento víkend staví májku. „Nikdo neví, proč to tak je, ale snad odjakživa se tady staví májka v tuto dobu," vysvětlila starostka.

Varhany pochází z roku 1716. Budou potřebovat ještě další etapu oprav. Ta ale přijde na řadu, až se podaří sehnat zbytek peněz.

Během poutní slavnosti v Horosedlech zahraje na varhany profesor pražské konzervatoře Jan Kalfus a s ním na trubku profesor konzervatoře J. Deyla Josef Zámečník.