Vyhráli okresní  i krajské kolo. Příští týden budou svoji školu, obec a také Jihočeský kraj reprezentovat na „republice". Pětici žáků prvního stupně Základní školy Chyšky ve složení Adam Řehoř, Zlata Mašková, Martina Vošahlíková, Helena Komasová a Lukáš Kváča čeká  od 13. do 15. června republikové kolo v Praze v soutěži hlídek mladých zdravotníků. Navázali tak na své předchůdce, kteří postup mezi nejlepší vybojovali před sedmi lety, kdy získali třetí místo.

„Věříme si, že bychom mohli uspět. Budeme se snažit, abychom byli nejlepší. Kdyby se to nepovedlo, nevadí. Tak třeba příště," říká žák čtvrté třídy a člen hlídky  Lukáš Kváča.

Ředitelka školy Jana Korandová si úspěchu dětí a jejich vedoucích velmi cení. „Je to již podruhé, co naše škola do republikového kola postoupila. Mám velkou radost, že tento kroužek – kromě jiných –  tady máme a že děti  strašně  baví," hodnotí ředitelka Jana Korandová.

Kroužek mladých zdravotníků, který ve škole v Chyškách vedou učitelky Martina Řehořová a Alena Málková,  tvoří dvanáct dětí. Scházejí se jednou za čtrnáct dní na dvě hodiny. „Před soutěžemi je to častěji. Tento týden to bude dvakrát," popisuje třeťačka Martina Vošahlíková.

Samotná soutěž je složena z několika úkolů, které mladí zdravotníci plní na jednotlivých stanovištích. Třeba ošetřují zlomeninu. „Okresní i krajské kolo bylo v Písku. Obě jsme vyhráli. Na krajském kolo jsme byli lepší o dva body. Na paty nám šlapaly České Budějovice. Bylo to těsné. O to větší bylo naše překvapení, že jsme vyhráli. Měli jsme ohromnou radost," říká za chyšecký tým Adam Řehoř ze třetí třídy.

Jeho spolužačka Helena Komasová ke krajskému kolu doplňuje, že nebylo jednoduché. „Nejtěžší byla otevřená zlomenina. Její ošetření jsme nezkoušeli, trochu jsme zazmatkovali, ale zvládli jsme to," vrací se k prvnímu místu v krajském kole Helena Komasová.

Kroužek  mladých zdravotníků založila před osmnácti lety  Martina Řehořová. Jak říká, velmi často vyhrávají okresní kolo. A čím jsou tedy výjimeční? „Výjimeční nejsme, máme šikovné děti a hlavně je to baví a nemají trému, jsou bezprostřední," zamýšlí se druhá vedoucí Alena Málková, podle které  je kroužek pro děti přínosem.

To potvrzují i samy děti. „Jednou se našemu kamarádovi Tadeášovi spustila z nosu krev, tak jsme mu hned pomohli," připomíná Adam Řehoř a hned ukazuje, jak to udělali.

Děti by byly schopny i pomoci člověku, který přestal dýchat, popálil se, zlomil si třeba ruku nebo má klíště.

Chyšecké školáky čeká příští týden v Praze na republikovém kole také doprovodný program, vyzkouší si golf nebo se zúčastní muzejní noci.

Letošní školní rok byl pro chyšecké školáky velmi úspěšný. Vybojovali řadu skvělých úspěchů, ať už na fyzikální či biologické olympiádě nebo na soutěžích Jihočeský zvonek či mladých cyklistů.