Budou se zastupitelé řídit názorem obyvatel Písku nebo půjdou proti němu? To je otázka, na kterou budou Písečané znát odpověď už ve čtvrtek. Podání žádosti o dotaci na výstavbu Centra sociálních služeb Portyč bude zastupitelstvo projednávat hned jako pátý bod. Zasedání začíná v kulturním domě ve 13 hodin.

V zastupitelstvu jsou dvě skupiny s odlišnými názory. Na jedné straně stojí podporovatelé projektu v čele se starostou Ondřejem Veselým. „Lidé v anketě řekli, že vidí na Portyči problém. Podle mého názoru ho musíme řešit. Sice nás zatím ještě tolik nepálí, ale až se situace vyvine jako ve Šluknovském výběžku, bude už pozdě. Budu hlasovat pro,“ vysvětlil Veselý. Na druhé straně je skupina odpůrců stavby, kteří své odmítání vysvětlují tím, že není možné podporovat problémovou menšinu a pro většinu nedělat nic.

„Výstavbu centra nepodporuji. Musel bych se stydět před pracujícími občany Písku, kteří mají problémy dostat své děti do jeslí, do školky, a to vlastně proto, aby mohli pracovat. Když jedné skupině dáme zadarmo centrum, tak druhá, přizpůsobivá, bude mít ještě větší vztek na tu první, protože oni si na vše musí vydělat prací, a to může být živná půda pro zbytečné nepokoje,“ uvedl zastupitel za ODS Zdeněk Kulič.

Ankety o Centru sociálních služeb Portyč (CSS) se zúčastnilo více než 800 lidí. Písečané stavbu centra poměrně jednoznačně odmítli.

„Pro třicet procent dotázaných není za žádných podmínek centrum přijatelné. Pro 69 procent je centrum přijatelné po splnění určitých podmínek. Pro 28 procent je podmínkou, že stavba nebude na sídlišti Portyč. Pro zbývajících 41 procent je stavba CSS přijatelná za jiných podmínek. Pouze pro jedno procento je stavba bezpodmínečně přijatelná,“ uvádí autorka ankety, socioložka Jana Putnová.

Plánovaná stavba centra vyvolává vášně už od února. Tehdy se v Divadle Fráni Šrámka konalo veřejné projednávání této otázky, na které přišlo několik set lidí. Po tom, co si bývalý ředitel sdružení Naděje Petr Hladík vzal bez přihlášení mikrofon, začali lidé hromadně odcházet. Po veřejném projednávání požadovali jeho rezignaci na místo v sociální komisi města.

O tom, že čtvrteční zasedání zastupitelstva by mohlo být také bouřlivé, svědčí letáky, které se objevily ve městě. „Vaši zastupitelé přímo prahnou po tom, aby vám ukázali, jak prosazují také vaše názory. Je tomu opravdu tak? Přijďte! Tentokráte to bude stát za to. Možná budete překvapeni…“ uvádí letáky.