Obě bydlí na Portyči. Zkušenosti s bezpečností v této části Písku mají ale úplně odlišné. „V bytě pod námi pěstoval někdo marihuanu. Mámě na sídlišti poškrábali auto a ze sklepa ukradli kolo," říká osmnáctiletá Veronika Benešová. Stejně stará Kristýna Valentová má jinou zkušenost. „Nevybavuji si, že by se nám něco podobného stalo," podotýká. V čem je rozdíl? Veronika bydlí v panelovém domě přímo na sídlišti, Kristýna v cihlovém domě trochu stranou.

Na pořádek na celé Portyči budou od ledna dohlížet strážníci speciálně vyčlenění právě pro tuto část města. Přímo na sídlišti v Přemyslově ulici č.p. 400 budou mít služebnu. „Věříme, že přítomnost strážníka pomůže k uklidnění situace na sídlišti. To zůstává trvale nejproblematičtějším místem města s největším počtem případů takzvaně závadného jednání," uvedl starosta města Ondřej Veselý.

Městská policie bude muset přijmout dva nové strážníky. Ti se na Protyči budou střídat po dvou dnech, ve kterých budou sloužit vždy od 10 do 22 hodin. „A co se bude dít od deseti večer do deseti ráno?" ptá se Petr Chládek z Písku. „Dobu jsme určili na základě našich zjištění a informací od místních lidí. Večer doplní strážníka kolega z noční služby. Ta pak převezme dohled v noci, kdy bude mít na starosti už celé město," informoval velitel městské policie Jan Liška.

Přijaté opatření by mělo podle velitele strážníků výrazně posílit pocit bezpečí obyvatel sídliště. „Nejvíce si lidé stěžují na vytváření méně či více četných skupinek Romů, kteří jsou hluční a nedodržují pravidla slušného chování, což ve většině případů ale není protiprávní jednání," poznamenal Jan Liška. Podle jeho názoru ale už přítomnost uniformovaného strážníka může působit pozitivně. „Moc nevěřím tomu, že by někoho odradilo například od odhazování vajglů to, že uvidí strážníka," pochybuje Kristýna Valentová.
Školením projdou nové posily do poloviny prosince a na Portyči by mohly začít působit od ledna.